Teraz jest 17 sie 2017, o 16:29

Nowości Nowości w Wykopaliska i Archeologia

Mapa działu Wykopaliska i Archeologia » Dział : Wykopaliska i Archeologia

Tajemnice starożytnych cywilizacji.

Przez ponad 20 000 lat jaskinia Chauvet była kompletnie odizolowana od reszty świata w wyniku przysłonięcia olbrzymim blokiem skalnym Jej wnętrze, przypominające wielkością boisko do gry w piłkę nożną, przedstawia zachwycające malowidła, olbrzymich rozmiarów pochodzące z epoki lodowcowej.

Czytaj więcej : Tajemnice starożytnych cywilizacji. | Wyświetlone : 2022 | Odpowiedzi : 3


Waza z Bronocic

W latach siedemdziesiątych pracownicy Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, na prawym brzegu Nidzicy, prowadzili badania na terenie osady istniejącej tam ponad trzy tysiące lat p.n.e. Znaleziono tutaj elementy dawnego naczynia, które zostało zrekonstruowane. Widniał na nim rysunkowy ornament narracyjny przedstawiający drzewa, pola, drogi i wodę, a przede wszystkim wóz ciągniony przez parę bowitów (wołów). Nowsze badania wzbogaciły naszą wiedzę odnośnie techniki uprawy roli u neolitycznej ludności Polski przedhistorycznej.

Obrazek


Ale ja znalazłem coś, co może ...
Czytaj więcej : Waza z Bronocic | Wyświetlone : 3644 | Odpowiedzi : 8


Zagadka czyli Lancelot w Siedlęcinie.

Obrazek

Wieża rycerska w Siedlęcinie pod Jelenią Górą zadziwia naukowców, kilka lat temu odkryto w niej średniowieczne freski przedstawiające rycerzy okrągłego stołu. Najciekawszym elementem wyposażenia wieży są czternastowieczne malowidła ścienne, przedstawiające legendę o rycerzu króla Artura - sir Lancelocie z Jeziora (jedyne zachowane takie na świecie). Można je oglądać na drugim piętrze wieży (ich kompleksową konserwację przeprowadzono w roku 2006). Interesujące są również najstarsze zachowane w Polsce stropy drewniane, datowane metodą dendrochronologiczną na lata 1313 ...
Czytaj więcej : Zagadka czyli Lancelot w Siedlęcinie. | Wyświetlone : 1437 | Odpowiedzi : 2


Plyta zeliwna

Witam Jestem w posiadaniu plyty zeliwnej o sporych wymiarach . Nie wiem na temat tej plyty nic Chcialbym sie dowiedziec co ona przedstawia moim zdaniej jest to herb cechu rzemiosla . Sa tam elementy cyrkla katownicy lopaty kilof oskard przecinak mlotek W chwili obecnej wystawilem to na aukcje Allegro tam sa fotki podaje link http://allegro.pl/tablica-zeliwna-z-herbem-1823r-i2859149810.html?source=oo Prosze o pomoc Ciekawi mnie ta tablca .
Czytaj więcej : Plyta zeliwna | Wyświetlone : 910 | Odpowiedzi : 1
Kamienie z zaklęciami .

http://zamekgogolow.blogspot.com/2012/0 ... unami.html

Wracam do tematu dwóch kamieni znalezionych przez Janka w okolicy Gogołowa.
Za pośrednictwem Leszka skontaktowałem się z pewnym archeologiem .
Kamieni już niestety nie ma , ale pozostały zdjęcia .
Oto co napisał :
" Według jego oceny jest to 15-16 wieczne pismo runiczne używane do zapisywania zaklęć . Przykładem pokrewnych run są ponoć te z Torunia - kościół Janów - na pierwszym zdjęciu . Nadal ...
Czytaj więcej : Kamienie z zaklęciami . | Wyświetlone : 900 | Odpowiedzi : 1
Piramidy na świecie

Bermudzkie piramidy (1)

Obrazek

Nasz stary przyjaciel z Miami na Florydzie, Pan Albert Rosales skierował moją uwagę na ciekawy materiał zamieszczony na internetowej stronie - http://www.apparentlyapparel.com/2/post ... angle.html, na której głosi się wszem i wobec, że odkryto:


Szklane piramidy zanurzone w Trójkącie Bermudzkim


Artykuł ten wprowadza nas w działalność Classical Music for Children Foundation's Pyramid Project, który jest oparty o pracę pt. „The Pyramids’ Mysteries Resolved: Scientific Solutions to ...
Czytaj więcej : Piramidy na świecie | Wyświetlone : 8712 | Odpowiedzi : 6


Arkaim – Arkajama - Gród wiedzy

Arkaim – Arkajama

Arkajama – Gród Wiedzy, gród-obwar uczonych – goryniczów-górów, mogtów i kapłów – w Górach Kamiennych, czyli Górach Ural (Gural, Horol). Leży w ramionach rzeki Karaganki i Utjaganki, w podgórskiej dolinie Arkajym na wschodnich stokach Uralu. Odkryty z kosmosu w roku 1982 i znany obecnie jako Arkaim (Arkajym)a. Zwraca uwagę związek nazwy rzeki z Górą i rzeką Kara występującymi w najważniejszych starych podaniach perskich o Świętej Górze Kara, Wyspie i Morzu Kara ...
Czytaj więcej : Arkaim – Arkajama - Gród wiedzy | Wyświetlone : 1755 | Odpowiedzi : 2


znaleziono najmniejszą celtycką monetę

Celtycką monetę o średnicy 6,5 mm znaleziono podczas badań prowadzonych w okolicach Kalisza przez Instytut Archeologii i Etnologii PAN i miejscowych archeologów. Według Sławomira Miłka z kaliskiego Muzeum Okręgowego jest to najmniejsza moneta wybita w Polsce.
- Krążek stanowi 24. część statera - złotej monety celtyckiej. Numizmat waży 0,201 grama, a pod względem średnicy należy do najmniejszych, znanych w naszym kraju - powiedział dziś Miłek.

Podkreślił, że 24. części staterów odkrywano już w Polsce, ale ...
Czytaj więcej : znaleziono najmniejszą celtycką monetę | Wyświetlone : 797 | Odpowiedzi : 0


Odkrycia archeologiczne związane z Biblią i N.T.

Odnaleziono grób jednego z 12 apostołów

Włoscy archeolodzy ogłosili, że odnaleźli w miejscowości Pamukkale, czyli antycznym Hierapolis w Turcji grób świętego Filipa, jednego z apostołów. Wyruszył on z misją ewangelizacyjną do Azji Mniejszej, gdzie został ukamienowany i ukrzyżowany przez Rzymian.
Obrazek
Św. Filip pędzla Rubensa

Odkrycia w zachodniej Anatolii dokonała misja włoskich badaczy, którą kieruje Francesco D'Andria z uniwersytetu w Lecce.
Miejsce pochówku jednego z dwunastu apostołów zostało zidentyfikowane przez grupę archeologów już w 2008 ...
Czytaj więcej : Odkrycia archeologiczne związane z Biblią i N.T. | Wyświetlone : 1142 | Odpowiedzi : 0


Arka Przymierza

Miszkan, Arka Przymierza i Mojżesz

W arcyciekawym pesachowym artykule dla The Jerusalem Post Stephen Rosenberg szuka powiązań między Izraelitami a Egiptem. Poniżej wybrane fragmenty artykułu.

Tora jest pełna odniesień do geografii Egiptu i tamtejszych wierzeń i zwyczajów. Wydaje się oczywiste, że osoba, która dokonała kompilacji Tory, zwracała się do ludzi, którzy byli obeznani z realiami Egiptu. Kiedy Lot rozstał się z Abrahamem wybrał równinę Jordanu, bo "była nawodniona, podobnie jak ziemia egipska" (Rdz 13:10). Wieża ...
Czytaj więcej : Arka Przymierza | Wyświetlone : 3605 | Odpowiedzi : 11


Arka Noego

Odnaleziono Arkę Noego? "Jesteśmy pewni na 99,9 proc."

Góra Ararat znajduje się we wschodniej Turcji. Odkrywcy twierdzą, ze Arka znajduje się na wysokości 4 tysięcy metrów. Chińczycy i Turcy odnaleźli drewnianą strukturę, której wiek, na podstawie próbek węgla, określono na 4,8 tysiąca lat.

- Nie jesteśmy w 100 procentach pewni, że to Arka Noego, ale uważamy, że na 99,9 proc. to właśnie ona – powiedział Yeung Wing-cheung, dokumentalista z Hong Kongu towarzyszący 15-osobowemu zespołowi badawczemu ...
Czytaj więcej : Arka Noego | Wyświetlone : 1828 | Odpowiedzi : 3


ZWÓJ MIEDZIANY

Obrazek
Stan pierwotny, przed rozcięciem w 1956 roku.

ZWÓJ MIEDZIANY
Autor: Natalia Olszewska
Zwoje znad Morza Martwego zostały odnalezione pod koniec lat 40. XX wieku przez beduińskich pasterzy na pustyni judzkiej w miejscowości Qumran. Miejscem w którym spoczywały pierwsze odnalezione zwoje była znajdująca się na północno-zachodnim wybrzeżu Morza Martwego, w pustynnej okolicy Wadi-Qumran, niewielka grota. Ten przełomowy moment stał się początkiem jednego z największych odkryć w archeologii.

Aktualny stan badań nad zwojami wskazuje, że pochodzą ...
Czytaj więcej : ZWÓJ MIEDZIANY | Wyświetlone : 2989 | Odpowiedzi : 1


Flet sprzed 35000 lat

Liczący ponad 35 tysięcy lat flet wykopano w Niemczech. Naukowcy uważają, że jest to najstarszy instrument muzyczny na świecie – informuje BBC News. http://www.przyszloscwprzeszlosci.info/ ... -35000-lat
Dlaczego muzyka wywoluje tyle emocji. Jak widac czlowiek poslugiwal sie muzyka od zarania dziejow. Byla bardzo wazna w jego lacznosci z Bogiem, sluzyla do wyrazania mysli i uczuc.
Czytaj więcej : Flet sprzed 35000 lat | Wyświetlone : 1177 | Odpowiedzi : 1


 

Zaloguj  •  Zarejestruj


Statystyki

Liczba postów: 2817 • Liczba wątków: 1518 • Liczba użytkowników: 78

cron