Tajemnice Śląskiego Olimpu.

Tajemnice Śląskiego Olimpu.

Postprzez janusz » 21 sty 2011, o 00:35

Jeden z najdziwniejszych,otoczony niezliczonymi mitami dzień a własciwie noc środka lata zwana ''Sobótką'',kojarzy mi się z tą górą od dzieciństwa. W opowiesciach mojej mamy,która młode lata spędziła w Niemenczynie na Litwie,noc św.Jana była pełna magicznych ceremonii.Palono ogniska,
najchetniej nad samą wodą,ponieważ woda posiada tej nocy cudowną siłę. Wstawiano beczki ze smołą do ognia,żeby odpędzić od inwentarza wszelkie złe moce.W tym okresie zbierano zioła,które miały szczególną moc leczenia z wszelkich chorób.Dziewczyny puszczały wianki na wodę,aby znależć tego jedynego i umieszczały w nich świece aby widzieć drogę jaką przemierzą do ukochanego.Wszędzie było pelno światła i śpiewów.Na wodzie pływały łabędzie,za ktore przebierali się żołnierze z pobliskiej jednostki KOPU/Korpus Ochrony Pogranicza/. Jako mały brzdąc,zobaczyłem po raz pierwszy w życiu tego białego,przepięknego ptaka, w parku we Wrocławiu,na tzw.Ołbinie, miejscu gdzie w średniowieczu istniał klasztor wybudowany przez komesa Piotra Włosta. Dopiero później dowiedziałem się,że był on właścicielem góry Ślęży vel Sobótki oraz,że pochodził z najpotężniejszego, śląskiego rodu Łabędziów, zamieszkującego rejon świętego Olimpu plemienia Ślężan. Moje zainteresowanie górą wzrosło, kiedy wziąłem udział w nocnym poszukiwaniu kwiatu paproci, w noc św.Jana i poznałem ludzi znających historię i legendy opowiadające o tajemnicach Ślęży. Na pewno warto je poznać, bo są one,naszymi polskimi podaniami o królu Arturze i św.Graalu. Przypominają postać śląskiego Lohengrina-Rycerza Łabędzia Piotra Włosta, którego życiorys mógłby być fabułą do nakręcenia filmu.
janusz

Re: Tajemnice Śląskiego Olimpu.

Postprzez janusz » 21 sty 2011, o 00:39

Wszystki tajemnice dzisiejszej Ślęży w poniższym linku. O tych starych napiszę później.
http://www.sleza.pl/informator05.html
janusz

Postprzez Blad » 21 sty 2011, o 00:48

Ślęża zaciekawiła mnie bytnością celtów. Mało o niej wiedziałem, ale wiem coraz więcej. Jestem ciekaw ile jeszcze tajemnic w sobie kryje, bo że kryje to jestem pewien.
Blad

Postprzez janusz » 21 sty 2011, o 21:14

O bardzo silnym wpływie kultury celtyckiej świadczy symbolika rzeźb ślężańskich.Niedźwiedź był świętym zwierzęciem druidów, symbolem siły i woli przetrwania.Postać ludzka trzymająca rybę to ideogram mądrości a łosoś czy pstrąg to obrzędowe danie celtyckie.Jak wiemy kapłani celtyccy mieli wielki kontakt z przyrodą z kosmosem.Legendy o królu Arturze mówią że okrągły stół został zbudowany według wskazówek Merlina, druida zwanego czarodziejem ,wtajemniczonym w magię.Symbolizował okrągłość świata i bieg Słońca na tle dwunastu gwiazdozbiorów. Święty Graal ukazywał się rycerzom w mgle,po środku stołu i był podtrzymywany przez dwa anioły,symbol osi świata.Gwiazdozbiory znaj dujące się w centrum nieba północnej półkuli ziemskiej są właśnie symbolicznie ukazane w kamiennych rzeźbach ślężańskich gdyż są widoczne przez cały rok w tym rejonie.Zodiak był dla dawnych kapłanów przyrządem pomiarowym,który wymyślono także do określania czasu.Jego spadkobiercami byli napewno ślężańscy duchowni z rodu Łabędziów.

Obrazek

Rzeżbą która zagineła był smok jego zdjęcie poniżej.
Obrazek

Wszystko służyło do obserwacji zjawiska precesji a Panna z Rybą to określenie ery Ryb w której żyjemy, znane wtajemniczonym w tą wiedzę. Figurę nazywaną ślężańskim ''Mnichem'' określano Osią Świata.

Obrazek
janusz

Postprzez Blad » 21 sty 2011, o 21:16

ja, będąc na Anglesey, wyspie na której podobno była szkoła Druidów, a którą spacyfikowali Rzymianie wycinając prawie w pień wszystkich mieszkańców znalazłem takiego ślężańskiego mnicha

Obrazek

A poza tym z tego co wiem to Merlin nie był Druidem
Wszystko jest trudne dopóki nie stanie się proste http://www.przyszloscwprzeszlosci.info
Blad

Postprzez janusz » 21 sty 2011, o 21:18

Ciekawy jest poniższy fragment rysunku z brązowego naczynia pochodzącego z terenu Styrii w Austrii z VII wieku p.n.e. znalezionego na cmentarzu.Wsród przedstawień figuralnych występują liczne motywy wiernie przypominające''Mnicha'' ślężańskiego,a także znaki ''X''.Czyżby była to jakaś enigmatyczna metryka rzeźb z pod Sobótki?

Obrazek

Postacie z dziwnymi przyrzadami wskazują na ''Mnicha'' jako ważny punkt odniesienia.Górna część rysunku przypomina gwieździste niebo ze zwierzyńcem niebieskim. Całość informuje nas,że Ślęża z jej rzeźbami była w starożytności ważnym i znanym ośrodkiem kultu Słońca i gwiazd.

Znaną rzeżbą ślężańską jest tak zwany ''Grzyb'' z pod kościoła św.Anny w Sobótce.Jest to dolna część figury przedstawiającej kapłana. Widać na nim dziwne znaki,jakby symbol ukrzyżowanego człowieka.

Obrazek

Podobno pewnej nocy przy tej rzeźbie,pojawił się niezwyły płomień i w cieniu ukazał się św.Graal.
W górnej części figury jest 5 dołków wyobrażających gwiazdy Kasjopeji w układzie,w jakim były one widoczne wiele tysiącleci temu. Należą one do gwiazdozbiorów okołobiegunowych.Z tego rejonu nieba
przychodzą ciekawe przekazy od kosmicznych braci.

Najbardziej tajemniczy jest sam wygląd Ślęży.Wraz z otaczającymi ją mniejszymi szczytami,przypomina z daleka Wielką Piramidę z tzw. satelitarnymi piramidkami.

Obrazek

Patrząc na mapę turystyczną można natomiast zobaczyć egipskiego Sfinksa.

Obrazek

Trzy szczyty masywu ślężańskiego Radunia, Ślęża,Wieżyca są kopią układu trzech gwiazd z pasu Oriona.
To tak dla przypomnienia

Wojna skończyła się 64 lata temu a wiele tajemnic pozostawionych przez nią nadal nie zostało odkrytych. Ślęża,jak twierdził Bronisław Porzuczek czołowy polski radiesteta,kryje w swoim wnętrzu fabrykę zbrojeniową. Pozostawiona przez niego mapa ukazuje wykute sztolnie podziemne w tej górze.

Obrazek

Podziemny zakład znajdował się w kopalni magnezytu ''Elsa'' w Sobótce. Powierzchnie 6000m kw. wykorzystywała Firma Krupp produkująca wały korbowe do silników lotniczych.W Sobótce - Strzeblowie na powierzchni 2000-2800m kw. firma ''Famo'' produkowała w głębinowej kopalni magnezytu/szyby ''Foka'' i ''Ewa''/koła zębate i części do skrzyn biegów. W w/w zakładach pracę wstrzymano 5 stycznia 1945 roku.Taki opis można było odczytać w dostępnym zbiorze dokumentów III Rzeszy w Archiwum w Koblencji. W przepastnych komorach i sztolniach nieczynnych dziś kopalń stoją do dziś zardzewiałe niemieckie obrabiarki.Podobno pod prezentowaną poniżej wieżą Bismarka na Jańskiej Górze znajduje sie wejście do takiej kopalni.Dojście było do końca bronione,dopiero pocisk czołgowy wypłoszył obrońców, którzy skryli się w podziemiach. Rosjanie wrzucili do środka gazy,a wejście zabetonowali.Ustalenie prawdy jest nadal trudne i pracochłonne. Ciekawe czy kiedyś ją poznamy.

Obrazek
janusz

Postprzez Blad » 21 sty 2011, o 21:39

Mysle ze wielu tajemnic nie poznamy, zostaną one po prostu przykryte nowymi czasami i na wiecznośc schowane przed ludzkim okiem. Zostanie jednak pamięć w legendach, ktore przetrwają wieki.
Wszystko jest trudne dopóki nie stanie się proste http://www.przyszloscwprzeszlosci.info
Blad

Postprzez janusz » 21 sty 2011, o 21:42

Wspinając się na Ślężę szlakiem żółtym po jego prawej stronie można zlokalizować źródło św Jakuba,witalność jego wody w skali Bovisa sięga 7600 jednostek.Powyżej niego znajduje sie tajemniczy kamień będący w
starożytności ołtarzem ofiarnym. Usytuowany jest on według stron świata. Według Leszka Mateli wokół tego głazu zanika promieniowanie siatki szwajcarskiej,czyli powszechnie występujące promieniowanie kosmiczne tworzące prostokąty o bokach 2,5 na 2 m. Są i tacy badacze tego miejsca, którzy twierdzą że pod tym kamieniem-ołtarzem jest ukryte wejście do tajemniczych podziemi.

Obrazek
janusz

Postprzez chanell » 21 sty 2011, o 21:43

Czy na tym kamieniu są jakieś znaki ? a może slady znaków? No i wreszcie,czy ktoś próbował sprawdzić co faktycznie jest pod tym kamieniem ? Może nie jest to wejście do podziemi ,ale może są pod nim jakieś wskazówki
Wiem ,wiem ,zadaję strasznie dużo pytań Embarassed ale ja jestem bardzo ciekawa i lubię takie tajemnicze miejsca
Lubię śpiewać ,lubię tańczyć,lubię zapach pomarańczy :)
chanell

Postprzez Blad » 21 sty 2011, o 21:44

Na tym kamieniu jest wiele sladów ludzkich narzędzi, a sam kamien nie jest tak duży żeby było niemożliwe go przenieśc, podnieść czy przestawić
Blad

Następna strona

Powrót do Ślęża

• Powiązane tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post