Piotr Włost sprowadza Cystersów do Polski

Awatar użytkownika
Blad
Posty: 550
Rejestracja: 12 stycznia 2011, 20:33
Lokalizacja: UK
Kontakt:

Piotr Włost sprowadza Cystersów do Polski

Post autor: Blad » 24 lutego 2011, 19:13

Wszystko jest trudne dopóki nie stanie się proste
Wędzonki, kiełbasa, szynka
http://www.smokedsausage.uk

Awatar użytkownika
Maat
Posty: 129
Rejestracja: 25 stycznia 2011, 23:23

Re: Piotr Włost sprowadza Cystersów do Polski

Post autor: Maat » 25 lutego 2011, 13:01

Fascynująca opowieść, zachwyca zarówno forma przekazu jak i ogrom wiedzy skumulowany w pigułce i podany z taką łatwością zrozumienia. Ten popis kunsztu literackiego nadał nowy wymiar tradycji, kulturze i społeczno kulturowej przeszłości naszych przodków. Tradycja połączona z magią, wielkimi Polakami i historią. Już teraz chciałabym odwiedzić te miejsca, poczuć ten klimat, zobaczyć oczami wyobraźni Piotra Włosta przechadzającego się po Ślęży czy kościele na Piasku i poznać wszystkie tajemnice, które przekazali mu Kanonicy Regularni, Augustianie.
Ostatnio zmieniony 30 stycznia 2012, 14:32 przez Maat, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Blad
Posty: 550
Rejestracja: 12 stycznia 2011, 20:33
Lokalizacja: UK
Kontakt:

Re: Piotr Włost sprowadza Cystersów do Polski

Post autor: Blad » 26 lutego 2011, 15:50

Tak się zastanawiam, czy nie popełniliśmy tutaj błędu i nie pomyliliśmy się co do Piotra i Cystersów. Czytając Kronikę Maura, napisaną przez Stanisława Helsztyńskiego znalazłem fragment w którym mówi:
Od R. P. 1122, z czasów pełnienia urzędu palatyna, rozsze¬rzyły się i pomnożyły włości Piotra kluczami osad i wsi, na¬danych mu przez księcia Bolesława w nagrodę za unieszkodli-wienie Wołodara, księcia przemyskiego.
Notowałem więc wioski położone wokół grodów Skrzynna, bogatych opoli na granicy Małopolski i Mazowsza, między dol¬ną Pilicą i Radomką. Notowałem i drugi kompleks włości z ośrodkiem w Książu Wielkim, w Okolicach Jędrzejowa i Mie¬chowa, przeznaczonych z czasem na wiano dla Beatryczy i Jaksy.
Oczywiście popełnia tutaj błąd bo Jędrzejów powstał znacznie później, ale była to po prostu zmiana nazwy miejscowości, bowiem gród wcześniej nazywał się Brzeźnica.
za Wikipedią pisze:Pierwsze wzmianki o wsi Brzeźnica pojawiły się w dokumencie fundacyjnym klasztoru cysterskiego wydanego przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Janika z 1153 roku (rok śmierci Piotra- mój dopisek). Pismo to ostatecznie zatwierdziło istnienie klasztoru cysterskiego, który został założony w 1149 roku przez cystersów przybyłych z Morimond w Burgundii. W dokumencie tym wymienił nadania poczynione na rzecz mnichów, w tym siedzibę wspólnoty, czyli Brzeźnicę z kościołem św. Wojciecha. Nazwę osady zapisano łamaną łaciną jako Brysinch.
Jak możemy zwrócić uwagę na datę, rok 1149, na 4 lata przed śmiercią Piotra. W tym czasie Piotr miał wiele fundacji, np "koniński mnich" datowany jest na rok 1151. Skoro ziemie te należały do Piotra wcześniej bo już od roku 1122 jest całkiem możliwe że to on lub jego zięć Jaksa i córka Piotra, Agafia, sprowadzili Cystersów. Na obrazie jest rycerz herbu Gryfita, szukałem jego żony i do głowy wpadł mi pomysł że przy tronie nie siedzi Maria Włostowicowa, a właśnie Agafia (Beatrycze). Maria zmarła rok później w roku 1150, a więc mogła już być złożona chorobą i leżeć na Ołbinie.
Generalnie tej tezie zaprzecza Tympanon fundacyjny kościoła na Piasku, gdzie Maria w pełni sił Darowuje kościół Mari, ale ... konsekracja kościoła na Piasku nastąpiła w roku 1148, a więc rok wcześniej
Przy takim rozumowaniu sprawy po lewej stronie Piotra, biskupem, który jest obecny przy przekazywaniu kluczy do kościoła świętego Wojciecha, byłby nie kto inny jak Biskup Janik (Jan Gryfita), który właśnie w roku 1149, po biskupstwie wrocławskim objął tron biskupi w Gniezdnie. Janik był synem Klemensa z Brzeźnicy właśnie (co niektórzy mówią że był powinowatym Piotra) a więc poniekąd wszystko odbywało się i na jego terenach. Ziemi dzieciństwa. Czyż zatem nie to pokazał Matejko?
Wszystko jest trudne dopóki nie stanie się proste
Wędzonki, kiełbasa, szynka
http://www.smokedsausage.uk

Awatar użytkownika
janusz
Posty: 1180
Rejestracja: 18 stycznia 2011, 01:38

Re: Piotr Włost sprowadza Cystersów do Polski

Post autor: janusz » 02 marca 2011, 23:06

Na obrazie jest przedstawiony klasztor w Wąchocku, a to jeszcze bardziej utrudnia historię tej fundacji.
Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1179 roku, wtedy to biskup krakowski Gedko - Gedeon ufundował klasztor cystersów. Pierwsi zakonnicy przybyli do Wąchocka, także z francuskiego opactwa Morimond. Sam biskup podobno pochodził z rodu Gryfitów.
2009-06-02 13;09;39.jpg
2009-06-02 13;09;39.jpg (3.92 MiB) Przejrzano 1130 razy
Atrakcją tego miejsca są trzy płyty nagrobne, na których umieszczone są jedynie miecze. Tak chowano tylko templariuszy. Braciszkowie cystersi wystawili je w miejscu ogólnie dostępnym turystom.
Podobne płyty nagrobne można jeszcze zobaczyć tylko w Sandomierzu z którym też związany jest nasz Piotr. :D

Awatar użytkownika
Blad
Posty: 550
Rejestracja: 12 stycznia 2011, 20:33
Lokalizacja: UK
Kontakt:

Re: Piotr Włost sprowadza Cystersów do Polski

Post autor: Blad » 13 grudnia 2011, 01:09

No cóż , pozwolisz że nie zgodze się z ta tezą,, nic nie wskazuje na to że na obrazie jest Wąchock, natomiast wszystko łączy się z Piotrem. Na tympanonie Na Piasku, jest Maria z Idzim (Świętosławem) natomiast na obrazie jest Piotr Z Agafią, wszystko mniej więcej dzieje się w tym samym czasie, a rózni szafarze świadczą o mozliwości tego w tym samym czasie. Niektóre źródła podaja rok 1149 jako rok konsekracji kościoła na Piasku, a więc ten sam rok, prawdopodobnie ten sam czas :D
Wszystko jest trudne dopóki nie stanie się proste
Wędzonki, kiełbasa, szynka
http://www.smokedsausage.uk

Awatar użytkownika
Blad
Posty: 550
Rejestracja: 12 stycznia 2011, 20:33
Lokalizacja: UK
Kontakt:

Re: Piotr Włost sprowadza Cystersów do Polski

Post autor: Blad » 28 grudnia 2011, 13:54

Starałem się prześledzić drogę tego obrazu, a jest naprawdę fascynująca. Obraz ten był na wystawach we Lwowie, Poznaniu czy też nawet Berlinie. Wiele z tego co stworzył Matejko a związanych z tym obrazem zaginęło gdzieś w otchłaniach wojen. Szkic, który stworzył zaginął w Łodzi bo jeszcze w roku 1938 był Własnością łódzkiego muzeum. Jednak szkic bardzo odbiegał od ostatecznego dzieła.
Była to deska o wymiarach 36,5x29,6 nie sygnowany, Na odwrocie był napis atramentem
Pierwszy pomysł Matejki/ do większego obrazu/ Piotr Dunin Włast wprowadzający/ Zakon Cystersów do Polski/ darowany mi [napis zatarty] 1889 roku
Szkic ten najpierw był w zbiorach Mariana Gorzkowskiego (przyjaciela i powiernika Matejki w którego posiadaniu było ponad 200 obrazów malarza) w Krakowie, nastepnie Franciszka Goldberg-Górskiego w Warszawie. W roku 1938 został on zakupiony przez Muzeum Sztuki w Łodzi od córki Franciszka Goldberg-Górskiego, Jadwigi. Zaginał w czasie działań II Wojny światowej. Szkice do Budowniczego i siedzącego pod nim mnicha ze świecą i z "założoną" palcem księgą, również trochę się różnią od efektu końcowego. W szkicach budowniczy jest młodym człowiekiem , dopiero już podczas prac nad obrazem Matejko go "postarzył" dodając brodę, pozostawiając jednak bez zmian ich wzajemny układ. Szkice tej grupy osób były w posiadaniu Feliksa Richlinga z Warszawy, znanego Antykwarysty i mecenasa sztuki. Znalazłem również autoportret artysty w postaci Gryfity.

A tutaj jest sygnaturka artysty
KATALOG WYSTAW RYSUNKÓW I SZKICÓW sygnatura.jpg
Sygnatura Matejki
KATALOG WYSTAW RYSUNKÓW I SZKICÓW sygnatura.jpg (13.72 KiB) Przejrzano 1101 razy
Wszystko jest trudne dopóki nie stanie się proste
Wędzonki, kiełbasa, szynka
http://www.smokedsausage.uk

Awatar użytkownika
Blad
Posty: 550
Rejestracja: 12 stycznia 2011, 20:33
Lokalizacja: UK
Kontakt:

Re: Piotr Włost sprowadza Cystersów do Polski

Post autor: Blad » 01 stycznia 2012, 18:58

Może ktoś wie co to jest za typ miecza który uwiecznił Matejko?
KATALOG WYSTAW RYSUNKÓW I SZKICÓW miecz.jpg
KATALOG WYSTAW RYSUNKÓW I SZKICÓW miecz.jpg (60.55 KiB) Przejrzano 1097 razy
No i jest tak jak przypuszczałem :D Ten miecz to jest symbol. Jelec jest w kształcie głowy łabędzia, w tamtych czasach nie używano podobnych a więc Matejko chciał wskazać osobę, która niesie ten miecz owinięty w pas. Prawdopodobnie jest to rycerz Roger, dowódca straży Piotrowej

Hello Andy

Well in this type of art work it is sometimes difficult to point to a particular sword and say it is the basis for the art. The piece depicted could be a single handed sword with a flattish wheel pommel and a cross guard with a knid of unique counter turn out near the end of the arm. Other than that it is rather difficult to say anything else. The style of art seems to be more modern and that can sometimes mean you have the artist depicting things that are not necessarily from the historical record. One sees this quite a bit in the Pre-Raphaelite
paintings.


Sorry I could not provide more information for you.

Best Regards
Craig

Następnego Maila którego wysłałem 26 grudnia skierowałem do dr. Henryka Słoczyńskiego z UJ, znawcy Jana Matejki

Dzień Dobry Panie Doktorze.

Zwracam się do Pana z ogromną prośbą o pomoc w moich poszukiwaniach dotyczących tytułowego obrazu, jak i również samej osoby Jana Matejki.

Ten obraz został namalowany przez artystę na zlecenie Jerzego hr. Dunin-Borkowskiego w roku 1888


W lewym dolnym rogu tego obrazu jest sygnaturka Artysty. W swoim Toaście z okazji zawarcia związku małżeńskiego Jerzego hr. Dunin-Borkowskiego, zleceniodawcy, z Elżbietą hr. Łosiówną dnia 10 czerwca roku 1884 we Lwowie Leszek hr. Dunin-Borkowski pisał tak :

Jeszcze odwiedzają ludzi
Ci trzej z raju aniołowie
Młodość i miłość i zdrowie.
W kim piękność budzi
Uczucia kwiaty
Kto się wznieść może
Duchem artysty
W słoneczne światy
W podwoje Boże
W krąg promienisty:
Ma klucz do raju.
***
Kto w ziemskiem życiu
Pełnem zagadek,
Znalazł w ukryciu
Paproci kwiatek;
Komu z obłoku
Jakby pochodnia
Świeci przy boku
Gwiazda przewodnia
A w czas nawały
Przyjazną dłonią
Osłania skały
Kwieciem i wonią:
Ma klucz do raju

I ten właśnie klucz jest w centrum obrazu. Ja ciągle poszukuję drogi tego obrazu, począwszy od samej myśli kompozycji. W pańskiej pracy pt. Jan Matejko. - Kraków, [2005] znalazłem ten obraz z opisem że ten obraz znajduje się w zbiorach muzeum Narodowego w Warszawie. Wiem że ten obraz znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, czy również w Warszawie jest jego kopia?
Poszukuję szkiców do tego obrazu, jakiegokolwiek opisu. Piotr Włostowic nie miał żadnej fundacji cysterskiej, a przynajmniej nie miał tego oficjalnie. W swoich poszukiwaniach natrafiłem jednak na ślady dużego prawdopodobieństwa że jednak ta historia wydarzyła się naprawdę. Mogło to się zdarzyć w Brzeźnicy (obecnie Jędrzejów) gdyż te tereny Piotr Włostowic otrzymał od Bolesława Krzywoustego z darze za porwanie księcia przemyskiego Wołodara (Wostowic odmówił jakichkolwiek udziałów w okupie za Wołodara) następnie darował te tereny we wianie swojej córce Beatrycze (Agaphi) na ślub z Jaksą w roku 1145. Szkic do tego obrazu zaginał w czasie działań wojennych II WW. Była to deska o wymiarach 36,5x29,6 nie sygnowany, Na odwrocie był napis atramentem
Pierwszy pomysł Matejki/ do większego obrazu/ Piotr Dunin Włast wprowadzający/ Zakon Cystersów do Polski/ darowany mi [napis zatarty] 1889 roku
Szkic ten najpierw był w zbiorach Mariana Gorzkowskiego (przyjaciela i powiernika Matejki w którego posiadaniu było ponad 200 obrazów malarza) w Krakowie, nastepnie Franciszka Goldberg-Górskiego w Warszawie. W roku 1938 został on zakupiony przez Muzeum Sztuki w Łodzi od córki Franciszka Goldberg-Górskiego, Jadwigi. Szkice do Budowniczego i siedzącego pod nim mnicha ze świecą i z "założoną" palcem księgą, również trochę się różnią od efektu końcowego. W szkicach budowniczy jest młodym człowiekiem , dopiero już podczas prac nad obrazem Matejko go "postarzył" dodając brodę, pozostawiając jednak bez zmian ich wzajemny układ. Szkice tej grupy osób były w posiadaniu Feliksa Richlinga z Warszawy, znanego antykwarysty i mecenasa sztuki. Znalazłem również autoportret artysty w postaci Gryfity stojącego u wrót świątyni.
Panie doktorze, czy są jakieś przesłanki na temat kontaktów Jana Matejki z lożami wolnomularskimi a przynajmniej z ich członkami. Chodzi mi tutaj np. o Przesąd Zwycięży. Wprawdzie 30 października 1822 prace loży na czas nieograniczony zostały zawieszone. Jednocześnie zawiesiła działalność Kapituła niższa "Góra Wawel". Związane to było z dekretem cara Aleksandra o rozwiązaniu lóż wolnomularskich. "Przesąd Zwyciężony", choć działał w Krakowie, musiał podporządkować się swojej centrali, tj. Wielkiemu Wschodowi Polski, której dekret bezpośrednio dotyczył. W chwili zamknięcia loża "Przesąd Zwyciężony" liczyła ok. 380 członków, ale przypuszczam że zostali ludzie, którzy przekazywali ich wiedzę o symbolach młodemu Matejce.
Panie Doktorze, byłbym bardzo wdzięczny za podzielenie się wiadomościami na temat tego obrazu, szkiców do niego czy jakichkolwiek zdarzeń z życia Matejki mających związek z tym obrazem.

Z wyrazami szacunku

--------------------

Jestem ciekaw czy dostanę jakakolwiek odpowiedź
Oczywiście mnie olał i do dnia dzisiejszego tzn 26 stycznia 2012 nie otrzymałem żadnej odpowiedzi
Wszystko jest trudne dopóki nie stanie się proste
Wędzonki, kiełbasa, szynka
http://www.smokedsausage.uk

Awatar użytkownika
Blad
Posty: 550
Rejestracja: 12 stycznia 2011, 20:33
Lokalizacja: UK
Kontakt:

Re: Piotr Włost sprowadza Cystersów do Polski

Post autor: Blad » 06 stycznia 2012, 22:41

Wszystko jest trudne dopóki nie stanie się proste
Wędzonki, kiełbasa, szynka
http://www.smokedsausage.uk

Awatar użytkownika
Blad
Posty: 550
Rejestracja: 12 stycznia 2011, 20:33
Lokalizacja: UK
Kontakt:

Re: Piotr Włost sprowadza Cystersów do Polski

Post autor: Blad » 09 stycznia 2012, 18:08

No i dostałem wspaniały prezent

Szanowny Panie,

W bazie danych dóbr kultury utraconych w wyniku II wojny światowej pod nr 3043 figuruje wspomniany przez Pana szkic przedstawiający sprowadzenie Cystersów do Polski. Dysponujemy jego fotografią, niestety nie posiadamy informacji na temat okoliczności zaginięcia. W załączeniu przesyłam pełną kartę zabytku.

Łączę wyrazy szacunku

Elżbieta Rogowska

Elżbieta Rogowska
Główny Specjalista
Departament Dziedzictwa Kulturowego
Main Specialist
Department of Cultural Heritage
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Krakowskie Przedmieście 15/17 | 00-071 Warszawa
/: +48(22) 421-03-93 | Fax: +48(22) 826-30-59
@: erogowska@mkidn.gov.pl | http://www.mkidn.gov.pl
szkic do piotr włost sprowadza cystersów do polski.jpg
Szkic do obrazu, który zaginął w czasie II WW
szkic do piotr włost sprowadza cystersów do polski.jpg (790.48 KiB) Przejrzano 1079 razy

Ale wielkie rozbieżności są pomiędzy szkicem a efektem końcowym. Są tak wielkie że można zauważyć jak bardzo zmieniało się podejście malarza do Piotra Włostowica i całego zdarzenia. Na szkicu posadził obok Piotra Marię, co widać po wieku kobiety, i jej fryzurze. Rozwój myśli malarskiej artysty jest fantastyczny,, przeglądając ten szkic przypomniałem sobie moja droge do Piotra, gdzie myliłem wiele spraw i wiele spraw było ukrytych, bo nie wszystko jest takim jakim się być wydaje :D
Piękne.
Wszystko jest trudne dopóki nie stanie się proste
Wędzonki, kiełbasa, szynka
http://www.smokedsausage.uk

Awatar użytkownika
chanell
Posty: 453
Rejestracja: 18 stycznia 2011, 23:54
Lokalizacja: Kraków - PL

Re: Piotr Włost sprowadza Cystersów do Polski

Post autor: chanell » 19 stycznia 2012, 13:06

Bardzo rzeczowa i szczegółowa analiza obrazu.Brawo panowie :) !!!! Wyglada na to że obraz ten to jedna wielka symbolika :shock: Zastanawiałam się nad ręką Piotra i opata ,mam pewne przemyslenia ,ale muszę się jeszcze nad tym zastanowić.

Co do reguły Templariuszy :
- surowa
- współczuję im
- niektóre powinny obowiązywać do dziś i dotyczyć ogólnie wszystkich ludzi
- mieli smutne zycie ( zeby nie móc się śmiać ? )
- całkowicie ubezwłasnowolnieni :shock:
- dyskryminacja kobiet ( kobieta porównana z Szatanem ) uosobniająca zło :shock:
.......itd zdecydowanie mało mi się podoba.Umartwiać się żeby podobać się Bogu ? To chyba nie o to chodzi.Widać "wyrastamy "juz z tego ( przynajmniej ja )
Lubię śpiewać ,lubię tańczyć,lubię zapach pomarańczy :)

ODPOWIEDZ