Piotr Włost sprowadza Cystersów do Polski

Awatar użytkownika
janusz

Re: Piotr Włost sprowadza Cystersów do Polski

Post autor: janusz » 24 grudnia 2012, 20:36

Ciekawego odkrycia dokonała ostatnio nasza Maat. Dotyczy ono mistrza Jana Matejki......

Obrazek
Dworek Jana Matejki w Krzesławicach

Pierwszymi znanymi właścicielami Krzesławic byli rycerze z rodu Gryfitów. W 1198 podarowali oni te dobra zakonowi bożogrobców w Miechowie, a pod koniec XVIII w. majątek trafił w ręce Akademii Krakowskiej.
Na początku XIX w. dwór zakupili Kirchmayerowie, którzy w 1826 roku wznieśli obecny dwór. Mieszkał tu Jan Kanty Kirchmayer, a potem dzierżawił te dobra Kazimierz Girtller, który zostawił ciekawe pamiętniki dotyczące terenów obecnej Nowej Huty. Spokrewniony z Kirchmayerami Jan Matejko zakupił dworek w 1876 roku za pieniądze ze sprzedaży obrazu Stefan Batory pod Pskowem. W tym okresie dworek został przebudowany i rozbudowany według autorskiego projektu samego artysty. Matejko między innymi dobudował ganek własnego projektu pracownię malarską. W Krzesławicach Jan Matejko stworzył wiele swoich dzieł, głównie portrety i szkice, a także cykl "Dzieje cywilizacji w Polsce", "Bohdan Chmielnicki z Tuhajbejem pod Lwowem", "Ksiądz Kordecki broniący Jasnej Góry", "Rzeczpospolita Babińska", (w tle ukazany jest ogród dworski w Krzesławicach), "Bolesław Rogatka i Zofia z Doren". Tutaj powstał też częściowo obraz "Kościuszko pod Racławicami". Kopiec po którym jedzie na obrazie Naczelnik znajdował się w tutejszym parku, a do obrazu pozowali miejscowi chłopi (jeden z nich, przedstawiony jako Bartosz Głowacki, zmienił sobie potem nazwisko z Boligłowa na Głowacki). Po śmierci malarza dworek przeszedł w ręce żony a następnie syna Tadeusza. Choć Jan Matejko marzył, by Krzesławice stały się siedzibą rodową, to majątek był tak zadłużony, że trzeba go było sprzedać. Trafił on w ręce dawnych plenipotentów Matejki, Cybulskich, a po nich objęła go ich córka Maria Burzyńska. Ona to w 1959 roku przekazała dworek krakowskiemu Towarzystwu Przyjaciół Sztuk Pięknych.

W dniu 17 stycznia 1966 w dworku dokonano uroczystego otwarcia muzeum. Znalazły tu miejsce pamiątki po Janie Matejce i Hugonie Kołłątaju, wyeksponowano poczet królów i książąt polskich (autorstwa uczniów J. Matejki Leonarda Stroynowskiego i Zygmunta Papieskiego), utworzono salę dydaktyczną.

Kolejnymi opiekunami Dworku J. Matejki w Krzesławicach byli:
Katarzyna Kolasa
Maciej Miezian
Maria Przemycka-Zielińska

Zespół dworsko-parkowy został wpisany do rejestru zabytków pod nr A-330 z 30 czerwca 1961 i A-638 z 21 marca 1983

http://pl.wikipedia.org/wiki/Dworek_Jan ... ak%C3%B3w)

Wygląda na to, że mistrz Matejko zetknął się także z tajemnicami rodu Gryfitów a może i..... ;)

Awatar użytkownika
Blad
Kontakt:

Re: Piotr Włost sprowadza Cystersów do Polski

Post autor: Blad » 10 stycznia 2013, 11:03

Janusz,, obecnie do kupienia są zamki krzyżackie (państwo sprzedaje je po niewielkich cenach a warunkiem jest ich odrestaurowanie),, czy jak kupię jeden z nich to znaczy że posiędę tajemnice zakonu?

A wracając do obrazu, to Piter1974 zwrócił moją uwagę na drzwi do świątyni, i po burzliwej debacie doszliśmy do tego że prawdopodobnie są to drzwi gnieźnieńskie, na których jest alegoria męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Zamysłem malarza mogło być męczeństwo Piotra. Non oby in patria, sed aby in patriam.

Następnym takim szczegółem, który potwierdził moją hipotezę o umieszczeniu na obrazie św. Bernarda,, oczywiście symbolicznie. Rycerz-zakonnik w płaszczu z czerwonym krzyżem. Jak pewnie wiecie habit cystersów składa się również z czarnego szkaplerza, którego nie mają braciszkowie pod światynią. Natomiast taki szkaplerz jest na tej właśnie postaci, do tego narzucony na ramiona biały płaszcz z czerwonym krzyżem, nawet nie zawiązany pod szyją. Jedyną osobą występującą na tej scenie wydarzeń łączącą obie te rzeczy, a więc cystersów i templariuszy, jest św. Bernard.

Następną taką ważną rzeczą dla mnie, którą mi Piter powiedział to to że Helena była ukochaną córka Matejki, a jak pokazaliśmy w Nieznanym Matejce, do postaci kobiety siedzącej obok Piotra mogła pozować właśnie ona. Dla mne to jest ważne o tyle że właśnie Beatrycze była ukochaną córką Piotra, co znowu upewniło mnie że Matejko namalował tam nie Marię, a właśnie Agafię.

Edit 13 (sic :D) stycznia 2013 - Jest jeszcze jedna rzecz na którą Piter zwrócił mi uwagę. Cześć matejkoznawców uznaje Piotra Włostowica jako część cyklu Dzieje Cywilizacji. Co ciekawe tam znajduje się 12 prac. Tak mi jakoś przyszła na myśl analogia 12+1. http://pl.scribd.com/doc/34815944/Maria ... to%C5%82em ale to tylko taka mała dygresja.

Wcześniej pisałem o drzwiach gnieźnieńskich, na które zwrócił mi uwagę Piter. Myślałem że to tylko wspomnienie i porównanie Piotra do św. Wojciecha, ale może jest w tym coś więcej.
Historię tę znalazłem w ... denarach i brakteatach nie kogo innego a Bolesława Krzywoustego. To on jako pierwszy rozpoczął kult tego świętego.
Pozwolę sobie to przekopiować bo wiele ginie w internecie
typ-krzywousty1.jpg
typ-krzywousty1.jpg (317.22 KiB) Przejrzano 185 razy
typ-krzywousty2.jpg
typ-krzywousty2.jpg (284.56 KiB) Przejrzano 185 razy
typ-krzywousty3_01.jpg
typ-krzywousty3_01.jpg (493.53 KiB) Przejrzano 185 razy
http://www.denary.com.pl/denar-boleslaw ... ustego.php
Wszystko jest trudne dopóki nie stanie się proste
Wędzonki, kiełbasa, szynka
http://www.smokedsausage.uk

ODPOWIEDZ