Przewodnik cz 2 : Schronienie zimą

skryty

Przewodnik cz 2 : Schronienie zimą

Post autor: skryty » 19 kwietnia 2012, 11:06

Witam
Troszkę zaniedbałem...ale pamiętam i ciągle zbieram materiały ;)
Co prawda w tym roku mieliśmy w kraju krótką, mroźną i śnieżną zimę, ale mieliśmy. Czasem sytuacja nas zmusza do pozostania w miejscu gdzie byśmy nie chcieli być. Spowodowane może to być ot zwykłym zmyleniem szlaku, przecenieniem naszych sił, śnieżycą, wiatrem...uniemożliwiającym nam dalszą podróż.
Warto wtedy przygotować sobie odpowiednie schronienie, które zabezpieczy nasz przed opadam, wiatrem i pozwoli choć na chwilę odetchnąć pod dachem.
Najprostszym i najszybszym w wykonaniu jest rów śnieżny, wystarczy wykopać w głębokim śniegu rów nad nim ułożyć jakiś zadaszenie(najlepiej gałęzie drzew iglastych) i zasypać wykopanym śniegiem. Ale gdy nie ma zbyt głębokiego śniegu-warto usypać dwie ściany, na nich ułożyć gałęzie i przysypać śniegiem, tworząc swego rodzaju tunel.
Poniżej przedstawiam jak taki tunel można samemu wykonać.
Obrazek
Gdy jesteśmy w lesie, warto znaleźć odpowiednie miejsce na "tunel", mnie udało się znaleźć dość nisko powalone drzewo, które po uszczelnieniu śniegiem, robiło za jedną ze ścianek. Drugą ściankę zrobiłem ze znalezionych długich żerdzi, Także obsypałem je śniegiem. Na tak powstałych ścianach ułożyłem stelaż z gałęzi. Zadaszenie trzeba tak wykonać aby zasłaniało nas od góry razem z naszym ekwipunkiem. Czyli od 80-100 cm więcej niż sami mamy wzrostu.

Obrazek
Obrazek
Na tak powstałym stelażu GRUBO ułożyłem drobne gałązki

Obrazek
Potem przykryłem powstałą całość grubą warstwą śniegu.

Obrazek
Przed wejściem do TUNELU ustawiłem ekran, który kieruje ciepło z rozpalonego ogniska do wnętrza tunelu-oraz jednoczenie suszy drewno.

Czas do przygotowania takiego schronienia to ok 0.5-1 godziny.
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ