Przewodnik cz 3 : Szałas

skryty
Posty: 97
Rejestracja: 19 stycznia 2011, 13:13

Przewodnik cz 3 : Szałas

Post autor: skryty » 19 kwietnia 2012, 11:56

Witam
Od niepamiętnych czasów człowiek szukał schronienia, jaskinie, szałasy, namioty, domy, zamki itp itd.. Dążył do stworzenia sobie jak i swym bliskim pewnej ostoi spokoju, gdzieś gdzie będzie mógł poczuć się bezpiecznie, gdzieś gdzie będzie mu ciepło , nie zmoknie, będzie mógł zasnąć i odpocząć...

Teraz jak i kiedyś My też potrzebujemy takiej ostoi.
W pewnych sytuacjach musimy sami zadbać o suchy,ciepły kąt, który stanie się namiastką NASZEGO DOMU.

Najprostszą i najszybszą taką namiastką jest budowa szałasu o jednospadzistym dachu.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zaczynamy od budowy stelaża. Długi, solidny i wytrzymały konar, horyzontalnie przywiązujemy mniej więcej na wysokości siedzącego człowieka, między dwoma drzewami oddalonymi od siebie ok 2-3 metry. Na nim opieramy pod kątem 30-45 stopni żerdzie, na tyle długie aby wystawały ponad konar ok 20-30 cm. Między żerdziami staramy się przepleść elastyczne gałęzie.

Obrazek
Na powstałą tak konstrukcję sypiemy liście(jesień) lub okładamy gałązkami z liśćmi bądź igliwiem(wiosna lato), zimą można zasypać śniegiem. Układanie zaczynamy od dołu, aby liście nachodziły na siebie(jak dachówka).

Obrazek
Sprawdzamy czy nie ma żadnych prześwitów. Jeżeli są, kładziemy kolejną warstwę listowia.

Obrazek
Obrazek
Aby zabezpieczyć poszycie naszego "dachu" kładziemy na niego kilka ciężkich gałęzi, aby nam nic nie odpadło i opadło...

Obrazeka
Powstałe tak schronienie pomieści Nas, nasz ekwipunek i drewno do ogniska. Rozpalając ognisko i ustawiając ekran , zapewnimy sobie stałe ciepło. Okopując szałas, zabezpieczymy się przed podmyciem naszego miejsca spoczynku. Czas budowy to ok 1,5-3 godziny.

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ