Thor

Awatar użytkownika
janusz

Thor

Post autor: janusz » 15 stycznia 2012, 00:53

Thor
Thor (ze st. skand. Þórr - grom) – jeden z głównych bogów nordyckich z dynastii Azów, odpowiednik południowogermańskiego Donara. Bóg burzy i piorunów, bóg sił witalnych, bóg rolnictwa, jako sprowadzający deszcz odpowiedzialny za urodzaje, patronował także ognisku domowemu i małżeństwu. Syn Odyna i Jörd, małżonek Sif.

Thor był uznawany za boga bardziej przychylnego ludziom niż Odyn - jest równie gwałtowny, ale mniej tajemniczy. Przedstawiano go zwykle z długą, rudą brodą i młotem Mjöllnirem w ręku - symbolem jego siły. Drzewem poświęconym Thorowi był dąb. Podróżował rydwanem zaprzężonym w kozły. Nie był tak przebiegły jak Odyn i zdarzało mu się wpaść w pułapkę (przykładem tego jest słynna przygoda Thora w gościnie u króla Utgardu, olbrzyma zwanego Skirnirem), ostatecznie jednak zawsze zwyciężał. W czasie zmierzchu bogów Thor zabije Węża Midgardu, wielkiego Jormunganda, lecz zginie zatruty jego jadem.
Od jego imienia pochodzi nazwa czwartku w języku norweskim, duńskim, szwedzkim (torsdag), farerskim (hósdagur/tórsdagur) fińskim (torstai), holenderskim (donderdag), niemieckim (Donnerstag) i staroangielskim (Þunresdæg) oraz współczesnym angielskim (thursday) = 'dzień Thora'.

Awatar użytkownika
chanell

Re: Thor

Post autor: chanell » 15 stycznia 2012, 11:43

Bardzo ciekawe :) Nie znałam.
Wyglądana to że jest odpowiednikiem słowiańskiego Peruna,greckiego Zeusa i rzymskiego Jupitera .Wreszcie najciekawsze: w mitologii babilońskiej odpowiednikiem Thora jest Marduk syn Enki :shock: :shock:
Lubię śpiewać ,lubię tańczyć,lubię zapach pomarańczy :)

Michał

Re: Thor

Post autor: Michał » 15 stycznia 2012, 19:02

mogę się pochwalić, że mam jego symbol - drewniany młot zakupiony na zeszłorocznym festiwalu wikigów na wyspie wolin :D

ODPOWIEDZ