Niezwykłe odkrycia

Awatar użytkownika
Maat
Posty: 129
Rejestracja: 25 stycznia 2011, 23:23

Niezwykłe odkrycia

Post autor: Maat » 28 sierpnia 2011, 16:08

Niezwykłe odkrycie w przestrzeni kosmicznej
19 sie, 13:21 MK / nasa.gov

Naukowcy z NASA za pośrednictwem teleskopu Spitzer dokonali zaskakującego odkrycia w przestrzeni kosmicznej. Chodzi o grafen – "siatkę" o grubości jednego atomu zbudowaną z węgla o niesamowitych właściwościach – donosi serwis NASA.
Grafen został zlokalizowany w sąsiadującej z Drogą Mleczną galaktyce - Wielkiej Chmurze Magellana. Poza tym, że grafen zbudowany jest z atomów węgla (które są "bazą" wszystkich organizmów żywych) posiada właściwości, które można wykorzystać w najnowocześniejszych urządzeniach elektronicznych. Jest znakomitym przewodnikiem ciepła oraz jest niezwykle wytrzymały – ponad 100 razy mocniejszy niż stal.
Pośród właściwości, które zaskakują naukowców grafen ma bardzo wysoką przepuszczalność światła – co sprawia, że jest niemal przeźroczysty. Te właściwości sprawiają, że jako materiał budulcowy wykorzystywany w najnowszej inżynierii kosmicznej, jest materiałem niezwykle obiecującym. Według astronomów mógł powstać w wyniku fali wygenerowanej przez umierającą gwiazdę.
Badaniem grafenu zajmowali się Andriej Gejm i Konstantin Nowosiołow, w 2010 roku otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki - czytamy w serwisie nasa.gov.
(Kle)
http://wiadomosci.onet.pl/nauka/niezwyk ... omosc.html

Co oznacza grafen w galaktyce wielkiej chmury Magellana?
Grafenu w stanie wolnym nie można otrzymać ze względu na jego nietrwałość i skłonność do tworzenia struktur trójwymiarowych. Grafen otrzymuje się metodami mikromechanicznymi. Jest ponad 100 razy mocniejszy niż stal, a zarazem tak elastyczny, że można go bez szkody rozciągnąć o 20 procent. Materiał ten jest w stanie odebrać przychodzący sygnał elektryczny pewnej częstotliwości i wyprodukować sygnał wychodzący, będący wielokrotnością tej częstotliwości. Tranzystor wytworzony w procesie technologicznym 240 nm jest w stanie osiągnąć częstotliwość do 100 GHz. Elektrony poruszają się w grafenie z prędkością sięgająca 1/300 prędkości światła, jego fragment może kręcić się z prędkością miliona obrotów na sekundę i jest najszybciej obracającym się znanym obiektem. Żywotność grafitowych układów pamięci wynosi do 10 milionów cykli włączenia/wyłączenia, a czas reakcji nie jest większy niż 1 milisekunda.
To świetny przewodnik ciepła, gdy wzmocnimy go dodatkowo falą dźwiękową jest dziesięcino krotnice wydajniejszy niż miedź i złoto ponadto ma właściwości antyseptyczne i nadaje się do produkcji bandaży, opakowań do żywności czy antyzapachowych wkładek do butów.
Do niedawna grafen był prawdopodobnie najdroższym materiałem na Ziemi. Cena mikromechanicznie odłupanego krystalitu grafenu wielkości powierzchni przekroju ludzkiego włosa przekraczała 1000 dolarów. Polscy naukowcy opracowali metodę produkcji przemysłowej tego materiału, i szybką zmianę krzemu na grafen, co w praktyce oznacza nowy wymiar elektroniki, technologii grzewczej, medycznej, kosmicznej, motoryzacyjnej etc. Możliwości wykorzystania grafenu można porównać do rewolucji, jaką wywołała genetyka i informatyka w każdej dziedzinie nauki i gospodarki. A to dopiero początek góry lodowej możliwości tego niezwykłego produktu.

Jednak istotną dla nas kwestią jest to, że grafen świetnie współpracuje z DNA.
Grafen zbudowany jest z cząstek węgla, czyli głównego pierwiastka, który posłużył „bogu” do stworzenia wszystkiego, co żyje i oddycha.

Czy to nie kolejny dowód, że dzieła bogów opisane w mitologii i świętych księgach wszystkich cywilizacji naszego globu to nie nauka i technologia? Kto i w jakim celu kontroluje naszą planetę i całą przestrzeń kosmiczną?

Awatar użytkownika
Maat
Posty: 129
Rejestracja: 25 stycznia 2011, 23:23

Re: Niezwykłe odkrycia

Post autor: Maat » 02 września 2011, 13:21

Grafen 100-krotnie przyspieszy internet
01-09-2011 12:10
Grafenowe urządzenia wykorzystane w roli fotodetektorów mogą nawet stukrotnie przyspieszyć łącza internetowe. Do takich wniosków doszedł zespół naukowców z University of Manchester i University of Cambridge, wśród których byli odkrywcy grafenu, Andre Geim i Kostya Novoselov.
Uczeni wykazali, że połączenie grafenu z metalicznymi nanostrukturami powoduje, że grafen dwudziestokrotnie lepiej wykrywa światło. Już wcześniej odkryto, że gdy do kawałka grafenu zostaną przymocowane, w niewielkiej odległości od siebie, dwa metalowe przewody, to po oświetleniu całość generuje prąd elektryczny. Co jednak ważniejsze, takie urządzenie pracuje niezwykle szybko, być może nawet 100 razy szybciej niż obecnie wykorzystywane fotodetektory. Dzieje się tak dzięki olbrzymiej mobilności i szybkości elektronów w grafenie.
Dotychczas jednak poważną przeszkodą był fakt, że grafen absorbował jedynie 3% światła. Reszta impulsu przechodziła przez materiał nie wywołując żadnej reakcji elektronów.
Naukowcy rozwiązali ten problem łącząc grafen z metalicznymi nanostrukturami. Te tzw. plazmoniczne nanostruktury dwudziestokrotnie zwiększyły absorpcję światła przez grafen nie wpływając jednocześnie negatywnie na inne jego właściwości. Naukowcy nie wykluczają, że uda się jeszcze bardziej poprawić właściwości grafenu.
Grafen wydaje się naturalnym towarzyszem dla plazmoniki. Spodziewaliśmy się, że plazmoniczne nanostruktury mogą poprawić właściwości grafenu, ale miłym zaskoczeniem był fakt, że poprawa jest tak olbrzymia - mówi doktor Alexander Grigorenko, ekspert ds. plazmoniki.
Grafen odkrył zatem przed nami swoje kolejne niezwykłe właściwości. Jak zauważył profesor Andrea Ferrari z Cambridge Engineering Department dotychczas skupiano się na właściwościach grafenu przydatnych w fizyce i elektronice. Teraz widzimy, że jego potencjał można wykorzystać też na polu fotoniki i optoelektroniki, gdzie połączenie unikatowych optycznych i elektronicznych właściwości grafenu z nanostrukturami plazmonicznymi pozwoli na wykorzystanie tego materiału nawet w przypadku braku pasma wzbronionego, w takich zastosowaniach jak fotodetektory czy ogniwa słoneczne.


Autor: Mariusz Błoński http://kopalniawiedzy.pl/grafen-plazmon ... 13803.html

Awatar użytkownika
Maat
Posty: 129
Rejestracja: 25 stycznia 2011, 23:23

Re: Niezwykłe odkrycia

Post autor: Maat » 02 września 2011, 13:31

Odkryto pas antymaterii wokół Ziemi
poniedziałek, 15 sierpnia 2011 12:05 Anna Szwemin


Otaczający Ziemię pas antymaterii, składającej się z antyprotonów, został odkryty przez instrument PAMELA na rosyjskiej sondzie Resurs DK-1. Antycząstki te mogą zostać wykorzystane do napędzania statków kosmicznych w przyszłych misjach.
Odkrycie dokonane zostało przez włoski instrument PAMELA (Payload for Antimatter/Matter Exploration and Light-nuclei Astrophysics), który znajduje się na pokładzie wystrzelonej w 2006 roku sondy Resurs DK-1, mającej na celu badanie wysokoenergetycznych cząstek docierających do Ziemi od strony Słońca i spoza Układu Słonecznego. Odkrycie zostało opisane w "Astrophysical Journal Letters" i potwierdza teoretyczne rozważania na temat tego, że pole magnetyczne Ziemi może wyłapywać również antycząstki.
Antyprotony są to cząstki o tej samej masie i spinie co protony, ale o przeciwnym znaku ładunku elektrycznego i innych liczbach kwantowych. W ich poszukiwaniu naukowcy analizowali dane dostarczone przez sondę Resurs DK-1 z obszaru Anomalii Południowo-Atlantyckiej (South Atlantic Anomaly), gdzie wewnętrzny pas Van Allena znajduje się najbliżej powierzchni Ziemi.
W obszarze tym naukowcy znaleźli tysiące razy więcej antyprotonów niż wynikałoby to z normalnego rozpadu antyneutronów czy bezpośrednio z kolizji promieni kosmicznych z atmosferą. Na tej podstawie wywnioskowali, że antycząsteczki są gromadzone w pasie otaczającym Ziemię na wysokości kilkuset kilometrów, gdzie jest tak mało „zwykłej” materii, że prawdopodobieństwo spotkania antyprotonów z protonami jest bardzo niskie. Podejrzewa się, że inne planety Układu Słonecznego, takie jak Jowisz czy Saturn, mogą być otoczone pasami antymaterii o jeszcze większej ilości antyprotonów.
Naukowcy rozważają możliwość wykorzystania antycząstek do napędzania statków kosmicznych. Najlepszym rozwiązaniem byłoby pozyskanie antyprotonów z otaczającego Ziemię pasa, przechowanie ich do czasu startu misji i w odpowiednim momencie doprowadzenie do wymieszania antyprotonów z protonami, co doprowadziłoby do anihilacji tych cząstek. Niestety ilość antyprotonów otaczających Ziemię jest zdecydowanie za mała, aby wykorzystać je jako jedyne paliwo, a w największych ziemskich akceleratorach można wytwarzać jedynie nanogramy antycząstek rocznie i to przy ogromnym nakładzie kosztów.
Alternatywnym rozwiązaniem jest wykorzystanie antyprotonów jako katalizatora do wyzwolenia reakcji nuklearnej. Ilości antycząstek potrzebnych w tym procesie byłyby znacznie mniejsze, więc znalezione zasoby mogłyby być wystarczające.
(SN) Dodatkowe informacje:
http://arxiv.org/PS_cache/arxiv/pdf/110 ... 4882v1.pdf - opis odkrycia
http://www.niac.usra.edu/files/studies/ ... ckford.pdf - opis sposobu ekstrakcji antycząstek zgromadzonych w polu magnetycznym planety http://www.kosmonauta.net/index.php/Ast ... entid:1906

Myślicie o zamianie czy kupnie mieszkania może by tak na Marsie. Nie tylko łączność ale i energie już mamy. Taki kosmiczny super sam.

ODPOWIEDZ