Kalwini

Awatar użytkownika
chanell
Posty: 453
Rejestracja: 18 stycznia 2011, 23:54
Lokalizacja: Kraków - PL

Kalwini

Post autor: chanell » 10 lutego 2011, 23:42

Kalwinizm to jedna z ważniejszych doktryn i wyznań protestanckich. Kalwinizm zaliczany jest do ewangelicyzmu historycznego tj. wyznań wywodzących się wprost z reformacji. Kalwinizm wywodzi się z reformacji szwajcarskiej, której działaczem był m.in. Huldrych Zwingli. Ostateczną postać nadał jej Jan Kalwin. Kalwinizm odegrał znaczną rolę w formowaniu się wielu ruchów protestanckich: purytanów, hugenotów, anabaptystów, szkockich prezbiterian. Obecnie stanowi dominujące wyznanie w Szkocji, oraz wielu kantonach Szwajcarii. Ponadto najwięcej osób wyznaje kalwinizm w Republice Południowej Afryki, Niemczech i w USA. Do lat 60. XX wieku był dominującym wyznaniem w Holandii. W Polsce liczy blisko 4000 wyznawców, zrzeszonych w Kościele Ewangelicko-Reformowanym w RP, Kościele Dobrego Pasterza oraz w Konfederacji Kościołów Reformowanych.

Kalwin oparł swoją doktrynę na Biblii uznając, że tradycja podlega stałej rewizji (ecclesia reformata et semper reformanda). Jej centralnym punktem była nauka o predestynacji, wedle której ludzie od chwili urodzenia są przeznaczeni przez Boga albo do zbawienia, albo do potępienia. Bóg dokonał tego wyboru przed stworzeniem świata i nie będzie on zmieniony. Spełnianie dobrych uczynków jest wyłącznie dowodem, że należymy do grona wybranych przez Boga. Również powodzenie w biznesie i w życiu jest dowodem łaski Bożej. Teologia kalwińska inspirowała się poglądami św. Augustyna.

Kalwinizm surowo podchodził do wszelkich ozdób, zabaw, tańców, gier hazardowych. W kościołach nie umieszczano obrazów ani rzeźb. Kult koncentrował się wokół czytań biblijnych. Obowiązywała praktyka chrztu niemowląt.

źródło;wikipedia

Kiedyś podczas wakacji,będąc na Węgrzech szukałam kościoła żeby pójścć na niedzielną mszę i całkiem przez przypadek weszłam do kościoła Kalwinów.Zobaczyłam budynek z wieżą ,więc pomyslałam że to kościół i weszłam do środka.Trochę się zdziwiłam kiedy zobaczyłam wnętrze.Na ścianach ani jednego obrazu,ławy (trybuny) dookoła,pośrodku mównica,coś jak miniaturka sejmu RP. Jedym słowem bardzo skromnie.Kiedy wychodziłam dostałam ulotkę i dopiero z niej dowiedziałam się że to kościół Kalwinów.Tak na marginesie to na Węgrzech w Debreczynie znajduje sie klasycystyczny i jeden z najwiekszych kościołów kalwińskich.

http://www.budapeszt.infinity.waw.pl/ni ... ielki.html
Pozdrawiam chanell
Lubię śpiewać ,lubię tańczyć,lubię zapach pomarańczy :)

Muszin
Posty: 7
Rejestracja: 27 stycznia 2011, 18:26

Re: Kalwini

Post autor: Muszin » 10 lutego 2011, 23:44

chanell napisał:
W kościołach nie umieszczano obrazów ani rzeźb. Kult koncentrował się wokół czytań biblijnych.to zadanie podoba mi się najabrdziej:) tak powinno byc w kazdym odłąmie chrześcijaństwa

Awatar użytkownika
chanell
Posty: 453
Rejestracja: 18 stycznia 2011, 23:54
Lokalizacja: Kraków - PL

Re: Kalwini

Post autor: chanell » 10 lutego 2011, 23:45

Może i tak,ale było w tym kościele bardzo smutno i ponuro.Angelo jesteś z Wrocławia to napewno wiesz jak wyglądają pieknie np.kościoły w stylu barokowym lub rococo .Te wszystkie sztukaterie rozety i inne misterne detale.To ma swój urok.Lubie się zadumać w takim miejscu. :)
Lubię śpiewać ,lubię tańczyć,lubię zapach pomarańczy :)

Muszin
Posty: 7
Rejestracja: 27 stycznia 2011, 18:26

Re: Kalwini

Post autor: Muszin » 10 lutego 2011, 23:45

ja wole dumac na powietrzu ale prawda ze koscioly we wroclawiu maj swoj urok

ODPOWIEDZ