Judasz

Awatar użytkownika
Maat

Judasz

Post autor: Maat » 08 marca 2011, 20:27

Jaką rolę w ukrzyżowaniu Jezusa odegrał Judasz Iskariota?
Zdrajca czy jeden z najwierniejszych uczniów Chrystusa, który miał do spełnienia najtrudniejszą misje?
Czy ostatnia wieczerza to próba generalna dobrze zaplanowanej akcji, wyreżyserowanej przez samego Jezusa?
Trzy podstawowe powody, które zadecydowały o ukrzyżowaniu Jezusa:
• Wypełnienie proroctw.
• Zmartwychwstanie, wniebowstąpienie i życie wieczne w niebie po prawicy Boga.
• Odkupienie naszych grzechów.

Kto był winien śmierci Jezusa:
Judasz
Arcykapłan Kajfasz
Poncjusz Piłat
Sam Jezus

W Nowym Testamencie przełożonym z greckiego przez bp Kazimierza Romaniuka czytamy-
Byli to Mojżesz i Eliasz. Ukazali się w blasku i rozmawiali o Jego odejściu, które miało nastąpić w Jerozolimie.
Czy Ewangelia św. Jana mówi o roli, jaką odegrał Judasz w ukrzyżowaniu?
(18) Nie mówię o was wszystkich. Ja wiem, których wybrałem; lecz /potrzeba/, aby się wypełniło Pismo: Kto ze Mną spożywa chleb, ten podniósł na Mnie swoją piętę. (19) Już teraz, zanim się to stanie, mówię wam, abyście, gdy się stanie, uwierzyli, że Ja jestem. (20) Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto przyjmuje tego, którego Ja poślę, Mnie przyjmuje. A kto Mnie przyjmuje, przyjmuje Tego, który Mnie posłał.(21) To powiedziawszy Jezus doznał głębokiego wzruszenia i tak oświadczył: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeden z was Mnie zdradzi. (22) Spoglądali uczniowie jeden na drugiego niepewni, o kim mówi. (23) Jeden z uczniów Jego - ten, którego Jezus miłował - spoczywał na Jego piersi. (24) Jemu to dał znak Szymon Piotr i rzekł do niego: Kto to jest? O kim mówi? (25) Ten oparł się zaraz na piersi Jezusa i rzekł do Niego: Panie, kto to jest? (26) Jezus odparł: To ten, dla którego umaczam kawałek /chleba/, i podam mu Umoczywszy więc kawałek /chleba/, wziął i podał Judaszowi, synowi Szymona Iskarioty (27) A po spożyciu kawałka /chleba/ wszedł w niego szatan. Jezus zaś rzekł do niego: Co chcesz czynić, czyń prędzej.
(Ew. Jana 13:18-27, Biblia Tysiąclecia)

W historii biblii starego i nowego testamentu opracowanie diecezjalne śląska opolskiego w końcowym fragmencie czytamy - Jezus odpowiedział mu: „Tenci jest, komu Ja podam umoczony kawałek chleba”. I umoczył kęsek, dał Judaszowi z Kariotu. A ten rzekł „ Czy to ja, Mistrzu” Oświadczył mu Jezus:” Sameś powiedział! Czyń zaraz, co czynić zamierzasz On zaś spożył kęsek, natychmiast wyszedł. A była noc.

Kiedy uczniowie Jezusa otrzymali stosowne przygotowanie, aby prowadzić Kościół po jego odejściu, nadszedł czas na zakończenie jego misji na ziemi. Jezus, jako Baranek Boży ten, który przyszedł, aby oddać swoje życie w zastępstwie grzeszników, wyruszył do Jerozolimy na tydzień przed Świętem Paschy

Lepiej bowiem - jeżeli taka wola Boża - cierpieć dobrze czyniąc, aniżeli czyniąc źle. (18) Chrystus bowiem również raz umarł za grzechy, sprawiedliwy za niesprawiedliwych, aby was do Boga przyprowadzić; zabity wprawdzie na ciele, ale powołany do życia Duchem. Chrystusa.
(1 List Piotra 3:18, Biblia Tysiąclecia)

Czy poprzez ukrzyżowanie Jezus stał się Mesjaszem i Synem Bożym?

Michał

Re: Judasz

Post autor: Michał » 11 marca 2011, 20:27

Posiadam książkę "Mistrz aniołów i ludzi" na podstawie readingów E. Caycego i wyczytałem tam, iż Judasz był bojownikiem (jednym z liderów obok Barabasza) w walce przeciwko rzymskim najeźdźcom. Był on wyjątkowo wiernym uczniem Jezusa.. w całej tej zdradzie chodziło właśnie o jego silną wiarę...

Zdradził go ponieważ wierzył, iż Jezus jest Mesjaszem i dopiero "postawiony pod ścianą" użyje swej mocy aby wyzwolić żydów spod panowania rzymian. Nie zrobił tego z zawiści czy też innych pobudek, zrobił to bo był patriota i chciał by syn boga użył swej mocy do walki z wrogiem. a więc wcale nie chciał jego śmierci.. chodziło o ulepszanie przeznaczenia.. oczywiście przeznaczenie nie dało się zmanipulować..

(oczywiście wg. przekazów E. Caycego)

Nicki

Post autor: Nicki » 22 października 2012, 13:55

Mnie zawsze denerwuje przedstawianie Judasza jako złego. Czyż nie realizował on jedynie boskiego planu? Czy nie był jedną z najważniejszych postaci do jego realizacji? Może powinniśmy go wychwalać za brzemię, które na siebie wziął?

Awatar użytkownika
Blad
Kontakt:

Post autor: Blad » 25 października 2012, 16:17

wychwalać???? hmmmm .. a rozumieć?
Wszystko jest trudne dopóki nie stanie się proste
Wędzonki, kiełbasa, szynka
http://www.smokedsausage.uk

Awatar użytkownika
Maat

Post autor: Maat » 03 kwietnia 2013, 18:51

Rozumieć czy wieżyc w fałszywych proroków przed, którymi przestrzegał na św, Tomasz apostoł?

Wiele osób zbyt mocno zakorzeniło w sobie stare tradycje, które mówią że nie można czytać bubli bez interpretacji kapłana - i teraz widzą tylko te fakty które pasują do z góry narzuconej interpretacji

O ukrzyżowaniu Jezusa Chrystusa mówi prorok Izajasz (Księga Izajasza: 53, 4-12)[6], który ponad 700 lat wcześniej dokładnie opisał szczegóły męki i zaznaczył, że śmierć Chrystusa przyniesie zbawienie[7]. Do wydarzenia tego odnosi się Psalm 22, którego autorstwo przypisywane jest królowi Dawidowi (ur. ok. 1040 p.n.e. – zm. ok. 970 p.n.e.)[8]. Także Jezus zapowiedział swoją mękę i śmierć.

Po co Judasz miał zdradzać Jezusa jak członkowie Sanhedrynu doskonale go znali ? A poza tym Jezus sam wyszedł im na przeciw - tak jak ustalili na ostatniej wieczerzy?
Jedyne pytanie jakie możemy zadać - to za co Judasz zapłacił srebrnikami i dlaczego dla Jezusa/apostołów było tak ważne by właśnie w tym dniu doszło do ukrzyżowania/co było złamaniem wszystkich zasad/tradycji za które groziła kara śmierci?
- z opisów biblijnych wynika że w tym czasie było zaćmienie - i dlaczego data śmierci i zmartwychwstania wyznaczana jest wedle faz księżyca w ściśle określonym dniu po pełni?

Awatar użytkownika
Blad
Kontakt:

Post autor: Blad » 09 kwietnia 2013, 21:19

Po pierwsze dlatego że kalendarz żydowski to kalendarz księzycowy, a po drugie po Jezusa nie przyszli kapłani a zwykli rzymscy żołnierze, których nic nie obchodziło kim, lub kto to jest Jezus. Ktoś musiał im pokazać który to, z 13 chłopa zebranych w gaju oliwnym. Nie chce mi się z Tobą dyskutować, bo zaślepiona jesteś nienawiścią.
Wszystko jest trudne dopóki nie stanie się proste
Wędzonki, kiełbasa, szynka
http://www.smokedsausage.uk

Awatar użytkownika
Maat

Re: Samosąd

Post autor: Maat » 10 kwietnia 2013, 21:40

Ustalenie faktów historycznych i skazanie człowieka bez procesu w świetle tylu sprzecznych dowodów i wykluczających się teorii czy demaskowanie fałszywych proroków przed, którymi przestrzegał nas św. Tomasz i upominanie się o sprawiedliwy proces/obrońcie nazywasz nienawiścią? – dziwne poczucie moralności/dobroci – to może zamknijmy sądy i spalmy książki do historii. Takie samo prawo obrony miały ofiary np. pedofilii księży – którzy nie mogli poskarżyć się nikomu nawet rodzic bo społeczeństwo by ich zlinczowało.

- uważam, że apostoł Judasz został niesłusznie oskarżony – a skoro są wątpliwości to albo trzeba oczyścić go z zarzutów albo potwierdzić jego winę – co do której jest wiele wątpliwości.
Po pierwsze żydzi znali zarówno kalendarz jaki obecnie znamy jak i kalendarz księżycowy który służył im do ustalania cyklu precesyjnego i wszystkiego, co się z tym wiąże.

A po drugie – jak mogli przyjść po Jezusa zwykli rzymscy żołnierze skoro Jezusa podobno nikt nie znał – czy to nie Judaszowi zapłacono 30 srebrników zdradził/wydał Jezusa pocałunkiem w policzek ???

Załóżmy, że jesteś niesłusznie oskarżony o zbrodnie wszyscy nazwą Cię zdrajcą potępią/oplują - czy chciałbyś byś by przesłuchiwał/zbierał dowody/bronił Cię tak bystry/kojarzący fakty policjant/prokurator/prawnik jak Ci którzy wydali i nadal wydają wyrok na Judasza bez jakiegokolwiek procesu i możliwości obrony? - Może odpowiedz sobie na pytanie a nie będziesz niesłusznie oskarżał o nienawiść – bo czasem bywa tak że nosił wilk razy klika przenieśli i wilka – ale co nam to daje – czy nie błędne koło, z którego wszyscy nie możemy się wyrwać?

Awatar użytkownika
janusz

Post autor: janusz » 11 kwietnia 2013, 21:32

Ewangelia według Judasza
Film Jamesa Barrata przedstawia historię jednego z najbardziej tajemniczych tekstów w historii chrześcijaństwa. Znaleziony w końcu lat 70-tych XX wieku przez egipskiego rolnika manuskrypt przez niemal 30 lat przeszedł burzliwą drogę. Kilkukrotnie zmieniał właściciela, był przedmiotem kradzieży, leżał przez kilkanaście lat w bankowej skrytce, co doprowadziło do znacznego pogorszenia jego stanu, aż w końcu został zakupiony za 300 tysięcy dolarów i poddany badaniom mającym na celu stwierdzenie jego autentyczności. W pracach tych brali udział najwybitniejsi światowi eksperci z różnych dziedzin (m.in. historycy religii, fizycy określający wiek przedmiotów przy zastosowaniu metody radiochronologii czy też tłumacze języka koptyjskiego, w którym napisano apokryf). Ci ostatni, badając tekst dokumentu, stwierdzili, że Judasz tak naprawdę nie zdradził Chrystusa, lecz tylko wykonywał powierzone mu przez niego zadanie...

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ewangelia_Judasza

Awatar użytkownika
Maat

Judasz uczestnik Bożego planu zbawienia

Post autor: Maat » 12 kwietnia 2013, 11:27

Janusz - majstersztyk:)

Gnostycka sekta ofitów (II wiek) czciła Judasza jako aktywnego uczestnika Bożego planu zbawienia (bez zdrady Judasza nie doszłoby do ukrzyżowania Jezusa, a co za tym idzie, nie byłoby Zmartwychwstania). http://pl.wikipedia.org/wiki/Ofici
i tu znajdziemy odpowiedzi na wiele pytań, które przesadzą o winie czy niewinności Judasza:)

a może i kościół katolicki na tym zyska :?:

Awatar użytkownika
Maat

Proces/śledztwo w sprawie Judasza

Post autor: Maat » 12 kwietnia 2013, 16:08

Wnoszę o rozpoczęcie procesu z artykułu 129 Kodeksu Karnego przeciwko Judaszowi Iskariocie oskarżonego/skazanego bez przeprowadzenia śledztwa/rozprawy mimo wielu nieścisłości, sprzecznych zeznań i wykluczających się teorii.
Proces w sprawie - Juda, Judasz – יהדה jehudah oznaczającego chwała Jahwe/ Ioudas /(Juda Tadeusz ?)-
(W Nowym Testamencie w polskich tłumaczeniach występują dwie wersje tego imienia: Juda dla Judy Tadeusza i Judasz dla Judasza Iskarioty. Oryginalny grecki tekst Nowego Testamentu nie czyni różnic pomiędzy tymi imionami, wszystkie zapisując jako Ioudas) apostoł - syn Szymona Iskarioty pochodzącego z Kariotu.
Zarzuty - oskarżony o zdradę /wydanie Jezusa w ręce Sanhedrynu
za kwotę 30 srebrników bez wcześniejszego procesu.

Oskarżony: Judasz Iskariota, syn Szymona.
Sędzia: -….
Prokurator: - ….
Obrońca: - ….
Oskarżyciel: - ….
Pan Michał Kwast rozpoczął proces Judasza jednak w całej sprawie uczestniczył jedynie obrońca – bez sędziego/prokuratora, przez co sprawa nie została rozstrzygnięta - mimo że Pan Michał zebrał sporo rzetelnego materiału dowodowego to jednak nie uwzględnił wielu kwestii/faktów/dowodów i nie dotarł powodów postępowania Judasz Iskariota.
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,6680#p897

ODPOWIEDZ