Zagadka czyli Lancelot w Siedlęcinie.

Awatar użytkownika
janusz

Zagadka czyli Lancelot w Siedlęcinie.

Post autor: janusz » 04 maja 2013, 17:35

Obrazek

Wieża rycerska w Siedlęcinie pod Jelenią Górą zadziwia naukowców, kilka lat temu odkryto w niej średniowieczne freski przedstawiające rycerzy okrągłego stołu. Najciekawszym elementem wyposażenia wieży są czternastowieczne malowidła ścienne, przedstawiające legendę o rycerzu króla Artura - sir Lancelocie z Jeziora (jedyne zachowane takie na świecie). Można je oglądać na drugim piętrze wieży (ich kompleksową konserwację przeprowadzono w roku 2006). Interesujące są również najstarsze zachowane w Polsce stropy drewniane, datowane metodą dendrochronologiczną na lata 1313 i 1314.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Masywna sylweta gotyckiej wieży w niewielkim Siedlęcinie na stałe już wpisała się w krajobraz architektury obronnej Dolnego Śląska, ze względu na swe rozmiary i stan zachowania stając się jednym z jego rozpoznawalnych elementów. Pomimo udowodnionego związku z książętami świdnicko-jaworskimi ten donżonowy zamek bardzo często występuje w opisach jako inicjatywa rodów rycerskich, co nie jest zgodne z prawdą. Jego fundatorem i pierwszym właścicielem był bowiem książę Henryk I Jaworski, który wystawił ów obiekt po roku 1313 w pobliżu ważnego szlaku handlowego biegnącego z Jeleniej Góry do Wlenia i Lwówka. Zapewne po śmierci Henryka wieża wraz z folwarkiem przeszła na własność Bolka II i jego żony Agnieszki, a następnie w trakcie sukcesji księżnej w latach 1368-1392 została zakupiona przez Jenchina von Redern i dopiero wtedy stała się rezydencją szlachecką.

Obrazek

Obrazek

http://zamki.res.pl/siedlecin.htm

Awatar użytkownika
Blad
Kontakt:

Re: Zagadka czyli Lancelot w Siedlęcinie.

Post autor: Blad » 26 maja 2013, 12:16

ooooo długo tego szukałem :) dzięki :),, totalnie zapomniałem nazwy Siedlęcin, i nie mogłem tego znaleźć :)
Wszystko jest trudne dopóki nie stanie się proste
Wędzonki, kiełbasa, szynka
http://www.smokedsausage.uk

Awatar użytkownika
chanell

Re: Zagadka czyli Lancelot w Siedlęcinie.

Post autor: chanell » 26 maja 2013, 13:08

Zadziwiające ,że w takiej małej mieścinie takie perełki mają :) Szkoda że nie mogę tego osobiście oglądnąć.Zastanawia mnie również ,kto i w jakim celu zamieścił tam te freski ? Czyżby polski ślad ?

ps ;Andrzej nazwa nie jest łatwa do wypowiedzenia a co dopiero do zapamiętania :D
Lubię śpiewać ,lubię tańczyć,lubię zapach pomarańczy :)

ODPOWIEDZ