Arka Przymierza

Awatar użytkownika
janusz
Posty: 1184
Rejestracja: 18 stycznia 2011, 01:38

Arka Przymierza

Post autor: janusz » 19 lipca 2011, 01:14

Miszkan, Arka Przymierza i Mojżesz

W arcyciekawym pesachowym artykule dla The Jerusalem Post Stephen Rosenberg szuka powiązań między Izraelitami a Egiptem. Poniżej wybrane fragmenty artykułu.

Tora jest pełna odniesień do geografii Egiptu i tamtejszych wierzeń i zwyczajów. Wydaje się oczywiste, że osoba, która dokonała kompilacji Tory, zwracała się do ludzi, którzy byli obeznani z realiami Egiptu. Kiedy Lot rozstał się z Abrahamem wybrał równinę Jordanu, bo "była nawodniona, podobnie jak ziemia egipska" (Rdz 13:10). Wieża Babel w Mezopotamii była budowana z cegieł, ponieważ oni "używali cegieł jako kamienia" (Rdz 11:3), co trzeba było wytłumaczyć Izraelitom, którzy znali tylko budowle z kamienia jak budowano w Egipcie.

[…] Opis Przybytku Mojżeszowego (hebr. Miszkan - משכן) daje podstawy, by sądzić, że wzorowano go na egipskich rozwiązaniach. Arka Przymierza (hebr. Aron HaBrit - ארון הברית) składała się z trzech warstw - ta drewniana skrzynia była wyłożona złotem od wewnątrz, jak i z zewnątrz. Tak samo jak sarkofag Tutenchamona. Strzegły ją dwa cherubiny, tak jak Tutenchamona, ale faraon miał aż czterech cherubinów.

Obrazek
Mojżesz i Jozue przed Arką Przymierza
James Jacques Joseph Tissot, Jewish Museum, New York

Rosenberg idzie dalej i sugeruje, że Miszkan był bitewnym namiotem Tutenchamona, skradzionym przez uciekających niewolników. To pozwala mu umiejscowić wydarzenia Pesachu w XIV wieku p.n.e.

W przypadku Echnatona, który zaczął panować jako Amenhotep IV (1350-1334 p.n.e), można powiedzieć o nim, że prześladował Izraelitów. Był tym faraonem "który nie znał Józefa" (Wj 1:8). To on rozkazał topić rodzących się chłopców. To przed nim uratował się Mojżesz i później znalazł się na jego dworze. Tak sugerował już Zygmunt Freud 80 lat temu. Po jego śmierci Mojżesz zobaczył możliwość wyprowadzenia swojego ludu z Egiptu.

Rosenberg konkluduje:
Siedząc przy sederowym stole lubimy wierzyć, że biblijne opisy są prawdziwe, ale nie mają one niezbitego potwierdzenia naukowego. Powiązanie namiotu Tutenchamona z Miszkanem pozwala uwiarygodnić biblijna narrację.
http://izrael.org.il/arch/1391-egipt-pe ... nberg.html

Awatar użytkownika
janusz
Posty: 1184
Rejestracja: 18 stycznia 2011, 01:38

Re: Arka Przymierza

Post autor: janusz » 23 sierpnia 2011, 23:46

Obrazek Poszukiwacze zaginionej Arki, próbowali znaleźć ten słynny historyczny i religijny artefakt przez wieki, w wielu miejscach na świecie bez powodzenia. Być może nie znaleziono Arki Przymierza dlatego, bo po prostu szukano jej w złym miejscu. Jeden z poszukiwaczy Arki – JP Noel uważa, że została ona ukryta na karaibskich Wyspach Dziewiczych. Początkowo nic nie wskazywało, że Arka Przymierza stanie się celem poszukiwań Noela. Kilka lat temu wzorem wielu turystów odpoczywał on na pięknej wyspie St. Croix, gdy nieoczekiwanie został ukąszony przez miejscowego insekta. Ukąszenie okazało się jadowite, a wstrzyknięty do organizmu Noela jad podziałał w osobliwy sposób, wprawiając go w stan euforii a jednocześnie tworząc doświadczenie śmierci. Noel postanowił bliżej przyjrzeć się owadowi, który go ukąsił mając na myśli farmakologiczne zastosowanie tego jadu, a przy okazji poznał mroczną i niejasną historię wyspy, która nieoczekiwanie pochłonęła go całkowicie.

Obrazek Podczas swojej drugiej podróży na wyspę Noel odnalazł ruiny starej budowli położonej w zatoce zwanej Salt River Bay. To w tym miejscu wylądował na St. Croix Krzysztof Kolumb, który zaznaczył je czerwonym, maltańskim krzyżem. Nieoczekiwanie okazało się, że wyspa była miejscem często odwiedzanym przez Europejczyków i w pewnym momencie historii jej posiadaczami byli także Kawalerowie Maltańscy. Noel doszedł do wniosku, że właśnie ta wyspa, zakupiona przez Kawalerów Maltańskich mogła być miejscem gdzie schowano bezcenny zabytek z dala od ciekawych ludzkich oczu.

Zanim jeszcze zaczęły się Wyprawy Krzyżowe, w miejscu gdzie przed wiekami znajdowała się w Jerozolimie świątynia Salomona, mieszkali franciszkańscy mnisi, którzy z czasem zmienili się w zakon rycerski Szpitalników. Kiedy pierwsze hospicjum jakie postawiono zostało zburzone ok. 600 r, drugie zbudowano na terenie monasteru św. Jana Chrzciciela. W ten sposób powstały podwaliny pod zakon, który w historii znany jest pod nazwą Szpitalników, Joannitów a obecnie istnieje jako Zakon Kawalerów Maltańskich. Wg. Noela, Szpitalnicy mieli odnaleźć Arkę Przymierza na krótko przed Krucjatą. Zażarta wojna religijna w tym rejonie dała Szpitalnikom unikalną szansę, aby znalezioną Arkę wywieźć z Bliskiego Wschodu i umieścić w bezpiecznym miejscu.

Obrazek Szczegółowe badania na temat tamtej epoki oraz roli zakonów rycerskich podczas Krucjat, doprowadziły Noela do wniosku, że pozycja Templariuszy w tamtych czasach, która przez stulecia obrosła legendą, nie była wcale dominująca, bo byli oni zawsze w cieniu Szpitalników. Wbrew obiegowej opinii zakony wcale nie rywalizowały ze sobą a raczej ściśle współpracowały. Po odkryciu Arki Przymierza, wewnątrz zakonu utworzono tajne bractwo zwane „Secrati”, do którego należeli także Templariusze. To dlatego Arkę przewieziono do twierdzy w Akkce, która była dzielona przez oba zakony. Arka jednak nie zabawiła tam długo i wkrótce znalazła się w innym zamku – Krak des Chevaliers, który był najpotężniejszą twierdzą Krzyżowców na Ziemi Świętej. Współpraca obu zakonów skończyła się wraz ze skasowaniem zakonu Templariuszy w 1312 r. Znakomita większość bogactw i ziem Templariuszy znalazła się w rękach Kawalerów Maltańskich, co jest kolejnym dowodem na współpracę obu zakonów. 1312 nie był jednak dobrym rokiem dla Szpitalników, których wypchnięto z Cypru i przez następne 214 lat ich domem stała się grecka wyspa Rodos, by w końcu zostać na stałe na niewielkiej wyspie Malcie. Malta była jedną z nielicznych chrześcijańskich posiadłości w morzu zwycięskich muzułmanów. Źle to wróżyło przyszłości wyspy i świętych reliktów strzeżonych przez rycerzy zakonnych, którzy wiedzeni doświadczeniem zaczęli się rozglądać za nową posiadłością.

Obrazek

Istnieje wiele teorii na temat powodów dla których Kolumb zdecydował się szukać Indii w przeciwnym niż wskazywała na to logika kierunku. Wg. Noela jego misja była finansowana przez Kawalerów Maltańskich, dla których miał znaleźć nowy, bezpieczniejszy od Malty dom. Król Hiszpanii był tylko oficjalnym sponsorem tej wyprawy, a sam Kolumb pracował dla Krzyżowców. Kolumb dopłynął do dzisiejszego St. Croix, a wyspa nie została dodana do map Ameryki przez następne 400 lat! Kolumb nadał wyspie imię Santa Cruz, czyli Święty Krzyż. Sama osoba Kolumba jest również owiana tajemnicą i wielu uważa go za Templariusza oraz syna papieża Innocentego VIII.

Obrazek W 1565 roku muzułmanie oblegli Maltę, lecz tym razem rycerze obronili ten ostatni skrawek chrześcijańskiej ziemi na Morzu Śródziemnym. Decyzja jednak została podjęta i w 1651 roku, Zakon Kawalerów Maltańskich oficjalnie zakupił wyspę St. Croix. Arka miała tam dotrzeć już wcześniej, przewieziona w ścisłej tajemnicy. O statku Krzyżowców miał jedynie wiedzieć wielki mistrz zakonu Jean Paul Lascaris. Kapitan statku nie prowadził też dziennika pokładowego. Wiadomo o tym stąd, że tuż po przybiciu do brzegów wyspy, wielki mistrz zażądał aby wszyscy zakonnicy oddali swoje pamiętniki do jego dyspozycji, a nie jak to było w zwyczaju zakonników, by nadal zapisywali je aż do śmierci, po czym zostałyby oddane rodzinie. Do dziś nie zachował się żaden pamiętnik pisany przez zakonnika w czasie pobytu Kawalerów Maltańskich na wyspie! Arka Przymierza miała zostać ukryta na St. Croix, która później została sprzedana. W 1917 r. St.Croix stała się częścią Amerykańskich Wysp Dziewiczych, administrowanych przez USA.
W tym samym mniej więcej czasie amerykański milioner Laurance Rockefeller, zakupił duży kawałek ziemi w Palestynie w miejscu doradzonym mu przez wielkiego mistrza zakonu Kawalerów Maltańskich. W miejscu tym znajdowało się niewielkie muzeum, w którym znajdowały się stare zwoje, nigdy wcześniej nie znane badaczom starożytności tego regionu. Muzeum położone było niedaleko szczątków świątyni Salomona. Nie wiadomo o czym mówiły zwoje, ale krótko potem Rockefeler zakupił inny kawałek ziemi na terenie byłej twierdzy w Akkce, gdzie finansował wykopaliska archeologiczne. Z kolei w 1920 roku dokonał wielkich zakupów ziemi na St. Croix… Na tej ziemi niczego nie budował a po latach przekazał je w darowiźnie jako park narodowy. Jeśli to tam jest schowana Arka Przymierza – zadbał aby cały teren nie został naruszony. JP Noela wierzy, że Arka Przymierza jest tam schowana do dziś. Całą tajemniczą odyseję maltańskich rycerzy opisał w książce „The St. Croix”. Ryciny w tekście pochodzą także z tej książki i są autorstwa JP Noela.

Awatar użytkownika
chanell
Posty: 454
Rejestracja: 18 stycznia 2011, 23:54
Lokalizacja: Kraków - PL

Re: Arka Przymierza

Post autor: chanell » 24 sierpnia 2011, 10:40

Myslisz że Laurance Rockefeller wiedział co robi ? bo wygląda na to że tak.Może zalazł Arkę i zadbał o to aby nikt nie dowiedział się czym ona jest i co zawiera jej środek.Podobno Rockefellerowie należą do elity rządzącej światem ( iluminatów ? :o )
Lubię śpiewać ,lubię tańczyć,lubię zapach pomarańczy :)

Awatar użytkownika
janusz
Posty: 1184
Rejestracja: 18 stycznia 2011, 01:38

Re: Arka Przymierza

Post autor: janusz » 25 sierpnia 2011, 00:15

Jest wiele jeszcze teorii na okoliczności skradzenia lub zaginięcia Arki. ;)
Gdy Rzymianie zburzyli Drugą Świątynię we wrześniu 70 roku n.e. Arka podobno została wywieziona podziemnymi tunelami prowadzącymi na wschód ponad 30 km, aż do Kumran, gdzie można było ją ukryć. Ciekawe jest stwierdzenie niektórych ludzi wskazujących miejsce spoczywania Arki w podziemiach Watykanu.Jeden z kościołów w Aksum(Etiopia), św. Marii z Syjonu, podobno ma w swoim posiadaniu pewną skrzynię. Kościoła strzeże strażnik i nikogo nie wpuszcza, nawet władcy Etiopii. Urząd strażnika przypada wybranym i jest niechętnie przyjmowany.

W 2 Księdze Machabejskiej mowa jest o ukryciu arki przez proroka Jeremiasza w pobliżu Góry Nebo na stepach Moabu (por. 2 Mch 2,4-6).
W niektórych kościołach wschodnich istnieje doktryna, według której arka została potajemnie wywieziona z pierwszej świątyni i znajduje się gdzieś na terytorium obecnego Sudanu, gdzie zostanie odnaleziona przez Jezusa Chrystusa w dniu zstąpienia Królestwa Bożego na Ziemię. Jest też teoria mówiąca, że jest ona ukryta w Roslyn oraz jest niewidzialna dla naszych oczu.

Obrazek
Od końca kolumn, ku sklepieniu ciągną się takie misterne sześciany. Na każdym jest odpowiedni wzór. U podstawy postać z instrumentem lub przedmiotem. Legenda głosi, że jeśli rozszyfruje się nuty ukryte w sześcianach, zagra je odpowiednio, na odpowiednich instrumentach w odpowiednim czasie- kaplica odkryje swój skarb. Skarb Templariuszy.

Arka przymierza wymieniona jest także w Księdze Objawienia 11:19, znajduje się tam w niebiańskim sanktuarium Boga, czyli nie ma jej na Ziemi. Powróci na naszą planetę pod koniec czasów z miastem Boga.
Można się w tym wszystkim zagubić :( ......A może o to właśnie chodzi, przecież jest to straszna broń bogów....i nie daj Boże aby trafiła w ludzkie ręce. :shock:

Awatar użytkownika
chanell
Posty: 454
Rejestracja: 18 stycznia 2011, 23:54
Lokalizacja: Kraków - PL

Re: Arka Przymierza

Post autor: chanell » 25 sierpnia 2011, 00:36

Można się w tym wszystkim zagubić :( ......A może o to właśnie chodzi, przecież jest to straszna broń bogów....i nie daj Boże aby trafiła w ludzkie ręce.
No właśnie o tym cały czas myslę.Skoro kapłanom potrzebny był specjalny ubiór i coś tam jeszcze to pewnie była i jest niebezpieczna.Słyszałam kiedyś że posiadała ją królowa Saba.
Lubię śpiewać ,lubię tańczyć,lubię zapach pomarańczy :)

Awatar użytkownika
Blad
Posty: 550
Rejestracja: 12 stycznia 2011, 20:33
Lokalizacja: UK
Kontakt:

Re: Arka Przymierza

Post autor: Blad » 25 sierpnia 2011, 13:04

Ja to nie za bardzo chcialbym się wypowidać w tym temacie, ale jest coś co mnie ukuło w powyższym tekście.
Zanim jeszcze zaczęły się Wyprawy Krzyżowe, w miejscu gdzie przed wiekami znajdowała się w Jerozolimie świątynia Salomona, mieszkali franciszkańscy mnisi, którzy z czasem zmienili się w zakon rycerski Szpitalników. Kiedy pierwsze hospicjum jakie postawiono zostało zburzone ok. 600 r, drugie zbudowano na terenie monasteru św. Jana Chrzciciela. W ten sposób powstały podwaliny pod zakon, który w historii znany jest pod nazwą Szpitalników, Joannitów a obecnie istnieje jako Zakon Kawalerów Maltańskich. Wg. Noela, Szpitalnicy mieli odnaleźć Arkę Przymierza na krótko przed Krucjatą. Zażarta wojna religijna w tym rejonie dała Szpitalnikom unikalną szansę, aby znalezioną Arkę wywieźć z Bliskiego Wschodu i umieścić w bezpiecznym miejscu.
Janusz, czy czytajac ten tekst nic cię nie zabolało? Chodzi mi o oczy, bomnie od razu zabolału. Święty Franciszek urodził się w 1181, albo 2. Wiosną 1209 (w niektórych źródłach 1210) roku Franciszek poprosił w Rzymie o zatwierdzenie napisanej przez siebie Reguły. Innocenty III, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami miał odmówić i wręczyć Franciszkowi napomnienie, ale, jak mówią podania, pod wpływem snu z poprzedniej nocy postanowił zatwierdzić regułę. Policz ile lat potrzeba aby zakon rozprzestrzenił sie.

Zakon Joanitów został zatwierdzony w roku 1113 ,, to jakieś 100 lat róznicy.
Wszystko jest trudne dopóki nie stanie się proste
Wędzonki, kiełbasa, szynka
http://www.smokedsausage.uk

Awatar użytkownika
janusz
Posty: 1184
Rejestracja: 18 stycznia 2011, 01:38

Re: Arka Przymierza

Post autor: janusz » 25 sierpnia 2011, 19:51

Wygląda na to że Noel pisząc swoją książkę nie opierał się na faktach historycznych lub popełnił fatalny bład dotyczący początku powstania zakonu szpitalników, myląc benedyktynów z franciszkanami.

Według Wikipedi było mniej więcej tak.....
Zakon powstał jeszcze przed I krucjatą – jego początki sięgają nieformalnego bractwa zawiązanego przy szpitalu św. Jana Chrzciciela, który został założony przez mieszczan z włoskiego państewka Amalfi. Było to bractwo zakonne pod wodzą charyzmatycznego, półlegendarnego, a dziś błogosławionego brata Gérarda. W czasie pierwszej krucjaty szpital okazał się bardzo przydatną instytucją; istniejące przy nim bractwo przekształciło się w zakon rycerski, który w 1113 roku został oficjalnie uznany przez papieża Paschalisa II. W odróżnieniu od Krzyżaków, zakon joannitów – podobnie jak templariuszy – miał od początku charakter międzynarodowy i przyjmowano do niego wszystkich szlachetnie urodzonych rycerzy katolickich bez względu na ich narodowość.
Obrazek
Błogosławiony Gérard

Sam Gérard to bardzo ciekawa postać. Pod jego przywództwem bractwo szpitalne zaczęło przekształcać się w zakon, uniezależniając się od benedyktynów, pod opieką których początkowo się znajdowało. W jednej wersji, przyjmowanej obecnie jako bardziej prawdopodobną, pochodził on z Martigues w Prowansji we Francji i przybył jako pielgrzym do Ziemi Świętej w latach 80. XI wieku.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Gerard_Tonque

Dzięki Andrzejkowi to co było być może celowo zaciemnione zostało rozszyfrowane :idea:
Są ponoć tacy co mówią, że historia nas niczego nie nauczyła i........ niczego nie nauczy. :?

P.S. Oni na pewno błądzą :roll: ;)

Awatar użytkownika
chanell
Posty: 454
Rejestracja: 18 stycznia 2011, 23:54
Lokalizacja: Kraków - PL

Re: Arka Przymierza

Post autor: chanell » 19 grudnia 2011, 22:09

Lubię śpiewać ,lubię tańczyć,lubię zapach pomarańczy :)

Awatar użytkownika
Blad
Posty: 550
Rejestracja: 12 stycznia 2011, 20:33
Lokalizacja: UK
Kontakt:

Re: Arka Przymierza

Post autor: Blad » 20 grudnia 2011, 01:45

Ech,, odnaleziono, tylko nikt nie wie gdzie i przez kogo,, z resztą nie jest to pierwszy przypadek odnalezienia Arki Przymierza


to jest z 2002 roku

http://czytelnia.onet.pl/0,29784,0,1,nowosci.html ta ksiązka została wydana w 2008

takich odnalezień było znacznie więcej :D
Wszystko jest trudne dopóki nie stanie się proste
Wędzonki, kiełbasa, szynka
http://www.smokedsausage.uk

Awatar użytkownika
chanell
Posty: 454
Rejestracja: 18 stycznia 2011, 23:54
Lokalizacja: Kraków - PL

Re: Arka Przymierza

Post autor: chanell » 20 grudnia 2011, 15:30

Czyli " kit " a już myślałam :( :(

z resztą nie jest to pierwszy przypadek odnalezienia Arki Przymierza
No tak ! przecież pierwszy odnalazł Arkę Indiana Jones :D :D
Lubię śpiewać ,lubię tańczyć,lubię zapach pomarańczy :)

ODPOWIEDZ