Czym jest ezoteryka?

Awatar użytkownika
Blad
Posty: 550
Rejestracja: 12 stycznia 2011, 20:33
Lokalizacja: UK
Kontakt:

Czym jest ezoteryka?

Post autor: Blad » 19 stycznia 2011, 20:29

Ezoteryka propaguje inne postrzeganie rzeczywistości, rozwój duchowy, porusza tematy nieudowodnione lub odrzucane przez naukę. Jej treści są na ogół otoczone atmosferą tajemnicy, starożytnych przekazów, guru o nadnaturalnych mocach, itp., a nie są w żaden sposób potwierdzane, są odczuwalne jedynie w sposób pozazmysłowy.

Nie da się w jednym zdaniu określić, czego nauczają wszystkie grupy czy szkoły ezoteryczne, ponieważ jest ich zbyt dużo, a ich poglądy często nawet sprzeczne. Warto spojrzeć na niektóre z nich, myślę że te ważniejsze:

Gnostycyzm naucza, iż ten świat nie jest naszym prawdziwym domem - że gdy przejrzymy przez iluzję i zrozumiemy naszą prawdziwą naturę, będziemy mogli stąd uciec i powrócić do świata duchowego.

Hermetyzm, włączając w to także astrologię, opiera się na założeniu, że dusza i kosmos są w jakiś tajemniczy sposób ze sobą powiązane. "Jak na górze, tak i na dole".

Masoneria i niektóre formy alchemii używają symbolicznych sposobów, by pomóc praktykantom w ich dążeniu do stania się lepszymi, czego celem jest pogłębianie swoich zalet i zbliżanie się ku boskości.

Teozofia i jej odłamy nauczają, iż istnieją "ukryci mistrzowie", którzy kierują rozwojem duchowym ludzkości. Jeśli chcemy, możemy aktywnie wspomagać ich w tej pracy.

Spirytualizm kładzie nacisk na bezpośrednie doświadczenia życia pozagrobowego poprzez kontakty z duchami.

Czwarta droga to pogląd, że ludzie normalnie funkcjonują jak automaty, które jednak mogą się przebudzić dzięki specjalnym praktykom, które wytrząsają nas z normalnych, otumaniających umysł nawyków.

Psychologia Junga szuka sposobów na zintegrowanie różnych dualności i przeciwności w psyche pacjenta poprzez użycie mitów, snów i wizji.

Najważniejszą jednak częścią ezoteryzmu, pomijając te wspomniane powyżej, jest chęć odkrywania nieznanego, która sprawiała, iż wielu ludzi poprzez wieki szukało odpowiedzi na dręczące ich pytania .

Formy przekazów "wiedzy ukrytej" są bardzo różne. Ezoterycy, jako członkowie wielu społeczeństw swoją wiedzę ukrywali w dziełach swoich rąk. Malarze w obrazach, poeci w wierszach czy budowniczowie w przepięknych budowlach, skrywając przed światem symbole i twierdzenia.

Wiem że nie za bardzo da się podzielić wiedzę ezoteryczną, bo jedno wynika z drugiego. Ezoteryka w malarstwie będzie np skrywać symbole ściśle związane z astrologią czy alchemią. Poszukiwanie kamienia filozoficznego, to ciąg całych przemyśleń, doświadczeń i obserwacji.

Jednak kim byśmy byli gdybyśmy nie spróbowali spojrzeć inaczej na otaczający nas Świat? Przecież on nie jest takim jakim nam się wydaje że jest, a przynajmniej nie mamy monopolu na jego wygląd.
Czy tak naprawdę to co widzimy jest takie jakim to widzimy?
Czy to że takim widzimy COŚ, oznacza że inni muszą widzieć to COŚ tak jak my?
Postarajmy sie poszukać odpowiedzi
Wszystko jest trudne dopóki nie stanie się proste
Wędzonki, kiełbasa, szynka
http://www.smokedsausage.uk

ODPOWIEDZ