Cyrkiel i Węgielnica.

Awatar użytkownika
janusz
Posty: 1184
Rejestracja: 18 stycznia 2011, 01:38

Re: Cyrkiel i Węgielnica.

Post autor: janusz » 12 września 2014, 00:11

Wystawa "Masoneria. Pro Publico Bono" w Muzeum Narodowym

Wizję świata kształtowaną przez masonerię prezentują twórcy wystawy "Masoneria Pro Publico Bono". Ekspozycję, która przeprowadza widza przez kolejne stopnie masońskiego wtajemniczenia, oglądać można od czwartku w warszawskim Muzeum Narodowym.

Obrazek

Obrazek

Jak powiedziała dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Agnieszka Morawińska, wiele osób kwestionowało wybór tematu nowej ekspozycji muzeum. - Ja zastrzegam sobie prawo do tego, by muzeum podejmowało nie tylko tematy oczywiste, ale także te mniej oczywiste. Wydawało mi się, że możemy zajrzeć za kotarę spraw, o których mówi się często, używając stereotypów i rozmaitych pojęć, pewnie nie do końca sprawdzonych.

Przekonajmy się czym jest, czym było kiedyś, wolnomularstwo - podkreśliła podczas środowej konferencji prasowej. W ośmiu muzealnych salach oglądać będzie można niemal 500 eksponatów, zaaranżowanych tak, by zwiedzający mógł prześledzić drogę wtajemniczenia do loży - nie tylko historię i dorobek rodzimej masonerii, ale także jej idee i uniwersalne wartości jak wolność, braterstwo, tolerancja czy samodoskonalenie się jednostki. - To już piąta wystawa na temat wolnomularstwa w Polsce, ale nigdy nie była to tak poważna ekspozycja - zaznaczył prof. Tadeusz Cegielski, autor scenariusza wystawy. - Mamy dwie narracje. Opowieścią wyjściową jest sam fenomen wolnomularstwa: czym jest? Na czym polega wtajemniczenie, niesłychanie bogata symbolika i zwyczaje? Prowadzimy widza od inicjacji uczniowskiej aż po grób. Po raz pierwszy w historii muzealnictwa pokazujemy Lożę Żałobną, niesłychanie ważną, stanowi ona bowiem zwornik całej nauki, etyki wolnomularskiej: stoicyzmu, który każe nie bać się śmierci i przekroczyć tę symboliczną zasłonę - tłumaczył. - Na tę narrację nakłada się opowieść historyczno-biograficzna: wolnomularstwo pokazujemy jako fenomen światowy; przybliżenie budujemy na kilkudziesięciu czołowych postaciach w dziejach ostatnich 250 lat - twórców Legionów Dąbrowskiego, twórców konstytucji 3 maja, insurgentów kościuszkowskich, powstańców 1830 roku od tej nieznanej nam dotąd strony jakim jest fakt ich przynależności do wolnomularstwa - dodał Cegielski. Widz traktowany będzie najpierw jako poszukujący, następnie jako tzw. postulant, wreszcie wtajemniczony. Kolejne sale ekspozycji symbolizują kolejne stopnie wtajemniczenia i przynależności do loży. Odrębne sale poświęcone zostały nowożytnej architekturze i założeniom ogrodowym, sygnalizującym istotne dla masonerii ideały piękna i harmonii. Wśród prezentowanych obiektów znalazły się m.in. przedmioty, związane z ruchem wolnomularskim, jak fartuchy, młotki, odznaki i dystynkcje urzędników lożowych poprzez dokumenty, druki książkowe i graficzne oraz dzieła sztuki, ukazujące aktywność wolnomularzy. Wśród wizerunków znalazły się m.in. portrety Stanisława Augusta Poniatowskiego, wykonane przez Marcella Bacciarellego w 1793 r. i "Portret Ludwika Osińskiego w stroju wolnomularskim" pędzla Antoniego Brodowskiego, datowany na ok. 1820 r. Eksponowane są także płótna "Zebranie towarzyskie w parku pod posągiem Diany" oraz "Uchwalenie konstytucji 3 maja 1791" Jean-Pierre'a Norblina de la Gourdaine'a. W ramach wystawy zaplanowano także wydarzenia towarzyszące - wykłady, spotkania z historykami, warsztaty familijne, spacery oraz grę miejską. Wystawę "Masoneria Pro Publico Bono" zwiedzać będzie można do 11 stycznia.Czytaj więcej: http://www.polskatimes.pl/artykul/35692 ... l?cookie=1

http://www.tvp.info/16786017/wtajemnicz ... -narodowym

Awatar użytkownika
janusz
Posty: 1184
Rejestracja: 18 stycznia 2011, 01:38

Re: Cyrkiel i Węgielnica.

Post autor: janusz » 31 marca 2015, 22:20


Awatar użytkownika
janusz
Posty: 1184
Rejestracja: 18 stycznia 2011, 01:38

Re: Cyrkiel i Węgielnica.

Post autor: janusz » 01 sierpnia 2015, 15:33

Masoni Masoneria Rytuały Okultyzm Loża - Film Ukryte Siły


https://www.youtube.com/watch?v=a6pJZ5T264w

Opublikowany 30.09.2013

Francuski film z lat 40ych ubiegłego wieku.

Rok produkcji: 1941. Data premiery: 1943. Film czarno-biały. Oryginalne dialogi francuskie i polskie napisy. Tytuł oryginalny: Forces occultes.

Po zakończeniu II wojny światowej autor scenariusza filmu, Jean-Marie Riviere, został uwięziony. Producent Robert Muzard i dyrektor artystyczny Paul Riche, zostali STRACENI (+1949), z powodu zaangażowania w powstanie filmu.

Masoneria - Ukryte Siły

Jest to film, pozwalający zrozumieć, jak masoneria działa. Pokazuje uniwersalny, stosowany do dziś mechanizm...

Francuski film prezentujący historię młodego ambitnego parlamentarzysty, Pierre Avenel'a, który działając z czystych pobudek wiąże się z lożą Wielkiego Wschodu Francji. Po tym jak został masonem przekonuje się, że szczytne ideały, które organizacja głosi na zewnątrz, pozostają w głębokim kontraście do faktycznych działań Loży.

Po szczegółowo ukazanym wzniosłym misterium inicjacji, następuje prozaiczna i nader gorsząca rzeczywistość. Większość wolnomularzy to dyletanci i karierowicze, którym powiązania ze strukturami państwowymi pozwalają dokonywać kolejnych nadużyć. Sam bohater w bezceremonialny sposób wykorzystywany jest do różnych niewdzięcznych przysług.

W filmie przywołane są motywy konkretnych afer, które wstrząsały Francją w latach trzydziestych, ostatecznie doprowadzając do krwawych zamieszek 6 lutego 1934 r. W tym momencie władza pozostaje nadal w rękach masonerii, która kieruje pozornymi zmianami na arenie politycznej.

Pod koniec filmu, masoneria pragnie doprowadzić do wojny z Niemcami, jako państwem, które sprzeciwia się wolnomularskim porządkom. Kiedy Avanel próbuje zerwać z wolnomularstwem, odważnie wypowiada swą krytykę na posiedzeniu loży i chce ujawnić publicznie masońskie plany, zostaje brutalnie wyeliminowany.

Awatar użytkownika
janusz
Posty: 1184
Rejestracja: 18 stycznia 2011, 01:38

Re: Cyrkiel i Węgielnica.

Post autor: janusz » 18 lutego 2016, 21:03

Obrazek

BRATERSTWO – NIEZBĘDNY ELEMENT WOLNOMULARSTWA

Wolnomularstwo, jak określa go najstarsza definicja, to „szczególny system etyki osnuty alegoriami i przedstawiany za pomocą symboli”. To równocześnie międzynarodowy ruch mający na celu duchowe doskonalenie jednostki i braterstwo ludzi różnych narodowości, religii, poglądów i koloru skóry. Wolnomularski ideał życia uznaje samopoznanie i samodoskonalenie jako środki prowadzące do harmonii pomiędzy jednostką a społeczeństwem. Bazuje on na takich zasadach etyki jak miłość braterska, tolerancja religijna i polityczna, poszanowanie praw i godności innych ludzi.

Dlatego w wolnomularstwie tak ważną rolę spełnia Braterstwo. Warto tedy zastanowić się nad znaczeniem tego słowa.

Klasyczna definicja mówi, że to bracia i siostry pochodzące od jednego ojca i matki, których łączą więzy krwi. Ale może to być również silny związek emocjonalny z drugim człowiekiem oparty na wartościach duchowych, lub też ścisły związek z jakąś grupą i związany z tym określony obowiązek względem jej członków. Mówimy więc o braterstwie krwi zawieranym w ceremonialny sposób, braterstwie broni czyli przymierzu w walce, braterstwie duchowym i tp. We współczesnym świecie przyjęło też formę solidarności społecznej. Braterstwo jest bowiem ważnym czynnikiem społecznego pokoju i koegzystencji; stąd tak wiele znaczeń tego słowa.

W wolnomularstwie w czasie aklamacji „Wolność – Równość – Braterstwo” składamy przyrzeczenie przestrzegania tych wartości. Hasło to nawiązuje do Rewolucji Francuskiej i Deklaracji Praw Człowieka z 1789 roku. A co ono znaczy?

Wolność – to możność decydowania o własnym życiu i poglądach.

Równość – znaczy, że wszyscy jesteśmy równi, że każdy ma do spełnienia pewną rolę w społeczeństwie, w którym żyje, że wszyscy jesteśmy potrzebni by osiągnąć zamierzony cel.

Braterstwo – to jednoczenie się i wspomaganie w potrzebie. To szczególny rodzaj relacji między ludźmi wolnymi i równymi sobie.

Co więc powinno cechować braterstwo oparte na szeroko pojętej wolności i równości, na czym bazuje ideał wolnomularski?

Przede wszystkim:

Szacunek dla drugiego człowieka tylko dlatego, że istnieje
Bezinteresowna życzliwość i zrozumienie
Tolerancja religijna i polityczna
Rezygnacja z podporządkowania sobie jak największych grup ludzi i rządów silnej ręki.
Rezygnacja z pojmowania sprawiedliwości jako odwetu, odpłacania „pięknym za nadobne”
Zdolność do przebaczania wzajemnych krzywd i przewinień.

Czy tak pojęty cel, być może zbyt wygórowany, idealny, jest możliwy do osiągnięcia? Z pewnością ten ideał wolnomularski nie jest łatwy do zrealizowania . Ale po to nazywamy się Braćmi i Siostrami aby wspólnym wysiłkiem do niego zdążać. Nad tym pracujemy przecież w naszych Lożach.

Każdy wolnomularz obrabia swój kamień by uczestniczyć w budowie Świątyni, a braterstwo sprawia, że kamienie otrzymują odpowiedni kształt i dopasowują się do siebie. Narzędzia, którymi się posługujemy oraz sznur jedności zakończony chwostami są symbolami nierozerwalnej więzi, która po pracach przeniesiona zostaje do świata profańskiego. Jałmużnik, który sprawuje pieczę nad Workiem Wdowy dba zaś o to, by potrzebujący dostał wsparcie od sióstr i braci. W loży uczymy się braterstwa stopniowo, począwszy od inicjacji. Proszenie o głos i udzielanie go wyklucza osobiste ataki w dyskusjach. Mówimy sobie po imieniu i wymieniamy się braterskimi uściskami. Metale zostawiamy na zewnątrz Świątyni i uczymy się panować nad naszym ego. Braterstwo bowiem to stan ducha, to coś, co wspaniałomyślnie dajemy, coś co trzyma nas razem pomimo różnych poglądów, zachowań i wyznawanych zasad.

Lecz co jest wrogiem tak pojętego Braterstwa?

Są to nasze żądze, egoizm, zawiść, nieszczerość, nieuczciwość i tp. Dlatego też każdy adept wolnomularstwa musi odpowiedzieć na pytanie „ czy gotów jesteś pogodzić się ze swym wrogiem, gdybyś takiego spotkał w kręgu wolnomularzy?”. Przecząca odpowiedź może spowodować nieprzyjęcie kandydata do masonerii, byłaby bowiem przeszkodą w rozwijaniu braterskich stosunków. Niestety, zdarza się, że na obrazie wolnomularstwa pojawiają się czasem skazy. Dlatego nie powinno się dopuszczać do rozłamów bo staje się to pretekstem do deprecjonowania wolnomularstwa i może zniechęcić przyszłych inicjowanych. Rozwijać wolnomularstwo bez Braterstwa, to jak budować świątynię na ruchomych piaskach. Bo to co łączy wolnomularzy ponad czasem i przestrzenią jest właśnie Braterstwo. I to ono jest niezbędnym elementem w funkcjonowaniu wolnomularstwa.

Anna Brzezińska
TAGS: Braterstwo, Deska, Masoneria, Wolnomularstwo

http://glcs.pl/deski/braterstwo-niezbed ... mularstwa/

PIERWSZA MODLITWA FRANCUSKICH WOLNOMULARZY

W 1737 roku pierwszy minister Ludwika XV, kardynał Fleury, podjął decyzję o zakazaniu działalności wolnomularstwu. Dostrzega on w nim nowe oblicze jansenizmu – swojej obsesji. Ten zakaz przejawia się w milicyjnych nalotach na loże, które kontynuowały przez pewien czas swoje prace. W zasobach Joly de Fleury Biblioteki Narodowej Francji znajdujemy materiały przejęte podczas obław. Są to najstarsze francuskie dokumenty wolnomularskie. Wśród tych archiwaliów: modlitwa spisana niezdarnie na kawałku kartki służącej za ściągawkę, prawdopodobnie jedna z pierwszych modlitw francuskich wolnomularzy.

Wieczny Boże wielki architekcie i twórco powstałego wszechświata, spraw, abyśmy my – Twoi słudzy, którym dane było dołączyć do [tego] szlachetnego, dawnego i zaszczytnego bractwa – mogli stać się ludźmi silnymi i myślącymi oraz abyśmy zawsze pamiętali o sprawach tajemnych i błogosławionych, które odkryliśmy na swój temat; spraw, aby osoba, która się stawiła, żeby zostać wolnomularzem, okazała się dla nas prawdziwym bratem; spraw, abyśmy wraz z nią żyli tak, jak wolnomularze żyć winni. A ty, o Boże, daj nam mądrość we wszystkich naszych działaniach, daj nam siłę, abyśmy znosili wszelkie przeciwności oraz piękno, abyśmy zdobili wielką lożę w Królestwie Wielkiego Jehowy. Amen.

Źródło: LE BLOC-NOTES DE PIERRE MOLLIER (20.11.2015)
TAGS: 2015, Artykuły, biblioteka, historia, Masoneria, Wolnomularstwo

Awatar użytkownika
janusz
Posty: 1184
Rejestracja: 18 stycznia 2011, 01:38

Re: Cyrkiel i Węgielnica.

Post autor: janusz » 20 lipca 2016, 23:21


https://www.youtube.com/watch?v=VEizPxgsLv8

Opublikowany 24.02.2016

Adam Mickiewicz - polski poeta romantyzmu, wieszcz narodowy, postać którą każdy zna z lekcji języka polskiego oraz historii. Członek i założyciel Towarzystwa Filomatycznego oraz... mason? W tym odcinku poznasz sekretną stronę Adama Mickiewicza.

Awatar użytkownika
janusz
Posty: 1184
Rejestracja: 18 stycznia 2011, 01:38

Re: Cyrkiel i Węgielnica.

Post autor: janusz » 09 października 2016, 16:07

Tajemnicze Początki USA Masoni Różokrzyżowcy Okultystyczna Architektura


Awatar użytkownika
janusz
Posty: 1184
Rejestracja: 18 stycznia 2011, 01:38

Re: Cyrkiel i Węgielnica.

Post autor: janusz » 26 listopada 2016, 22:55


Awatar użytkownika
janusz
Posty: 1184
Rejestracja: 18 stycznia 2011, 01:38

Re: Cyrkiel i Węgielnica.

Post autor: janusz » 20 czerwca 2017, 22:34

Sztuka Królewska

https://www.youtube.com/watch?v=VGTO5vj9vqw

Opublikowany 22 maj 2017

Akademia Mistrza Hirama - ,,Masoneria wyklęta. Od bulli papieskiej do tabloidu"
prof. Tadeusz Cegielski - 15 maja 2017 r.

Awatar użytkownika
janusz
Posty: 1184
Rejestracja: 18 stycznia 2011, 01:38

Re: Cyrkiel i Węgielnica.

Post autor: janusz » 12 października 2017, 00:13

Wyklęci przez Kościół po cichu działają także w Polsce [Enigma]

https://www.youtube.com/watch?v=b7W1ASGB5Rc

Opublikowany 30 mar 2015

Zobacz więcej na http://ENIGMA.wp.tv Mało który międzynarodowy ruch od tak dawna pozostaje źródłem najróżniejszych teorii spiskowych. Wśród licznych teorii i domysłów dominujące jest przekonanie, według którego to właśnie wolnomularze po cichu prowadzą globalną politykę, decydując o losach świata. Ile w tym prawdy? Czym była masoneria kilkaset lat temu i jak ten ruch przedstawia się dzisiaj?

Awatar użytkownika
chanell
Posty: 454
Rejestracja: 18 stycznia 2011, 23:54
Lokalizacja: Kraków - PL

Re: Cyrkiel i Węgielnica.

Post autor: chanell » 23 listopada 2017, 12:29

Franciszek - Papież MASONEM? - MSW

https://youtu.be/duH2WMznVrI

Bartosz Mówi
Opublikowany 5 lut 2017


W 1979 roku, z okazji odbywającej się w Rzymie konwencji Rotary,
Jan Paweł II przyjął na specjalnej audiencji delegację ruchu
z prezydentem Rotary International Clemem Renouf na czele.....

ŹRÓDŁA:
http://rotary.org.pl/papiez-franciszek/
https://katolikintegralny.wordpress.c...

PLAYLISTY:
Bartosz Mówi -całość: https://www.youtube.com/playlist?list...
Wieczorynka: https://www.youtube.com/playlist?list...
Prawy Prosty: https://www.youtube.com/playlist?list...
Historia przemilczana: https://www.youtube.com/playlist?list...
Rody Illuminati: https://www.youtube.com/playlist?list...
Mroczna strona Watykanu: https://www.youtube.com/playlist?list...
Sobotni Dodatkowy: https://www.youtube.com/playlist?list...
Ciekawe Historie: https://www.youtube.com/playlist?list...
Teorie Spiskowe: https://www.youtube.com/playlist?list...
Parodie: https://www.youtube.com/playlist?list...
Wywiady: https://www.youtube.com/playlist?list...
Lubię śpiewać ,lubię tańczyć,lubię zapach pomarańczy :)

ODPOWIEDZ