Królewski herby

Awatar użytkownika
janusz
Posty: 1181
Rejestracja: 18 stycznia 2011, 01:38

Królewski herby

Post autor: janusz » 25 lipca 2016, 13:40

Królewski herb
Królewski herb Wielkiej Brytanii noszony jest przez władców oraz posługuje się nim administracja i rząd, umieszczając go m.in. na monetach i publicznych budynkach. W centrum znajdują się emblematy królewskie, oznaczające różne części państwa: trzy lwy Anglii, lew Szkocji, harfa Irlandii. Otacza je napis Honi soit mal y pense (fr. 'niech się wstydzi ten kto widzi w tym coś złego'). Emblematy podtrzymuje lew Anglii i jednorożec Szkocji. Poniżej motto: Dieu et mon droit (fr. 'Bóg i moje prawo'). Dodawane do herbu rośliny symbolizują Wielką Brytanię: Anglię - róża, Szkocję - oset, Irlandię Północną - koniczyna.

Obrazek

Flaga narodowa Wielkiej Brytanii (zwana Union Jack) - niebieska z czerwonym krzyżem św. Jerzego (patrona Anglii) w białym obramowaniu, a w tle po przekątnych nakładające się na siebie krzyże: czerwony św. Patryka (patrona Irlandii) i biały św. Andrzeja (patrona Szkocji).

Obrazek

Korona Zjednoczonego Królestwa
Diament znajdujący się w koronie jest drugi co do wielkości na świecie. Brylant ten nosi nazwę: "Druga Gwiazda Afryki" i waży 317,4 karata. Koronę również można obejrzeć w Tower of London.

Obrazek

ODPOWIEDZ